Jump to content

Wybory Fundacji Wikimedia/2017/Rada Powiernicza/Kandydaci

From Meta, a Wikimedia project coordination wiki
This page is a translated version of the page Wikimedia Foundation elections/2017/Board of Trustees/Candidates and the translation is 100% complete.
Info Wybory zostały zakończone 11 czerwca 2017. Kolejne głosy nie będą akceptowane.
Wyniki zostały ogłoszone dnia 19 czerwca 2017. Prosimy o przekazanie swojej opinii na temat wyborów 2017 na tę stronę.

Ta strona zawiera kandydatów w wyborach do Rady Powierniczej Fundacji Wikimedia 2017. Członkowie Komitetu Wyborczego Fundacji Wikimedia 2017 lub pracownicy Fundacji Wikimedia będą weryfikowali kandydatów pod kątem spełniania kryterów związanych z ich aktywnością na wiki. Pracownicy Fundacji zweryfikują też ich tożsamość i rezultat tej weryfikacji będzie umieszczony na tej stronie. Wymagania off-line dla kandydatów zostaną zweryfikowane w późniejszym etapie.

Oświadczenia złożone przez kandydatów, którzy okażą się nie spełniać kryteriów zostaną zarchiwizowane na podstronie.

Oświadczenia kandydatów, którzy zrezygnują, zostaną zarchiwizowane tutaj.

Trzy osoby wybrane przez społeczność dołączą do następujących członków Rady Powierniczej:

Imię i nazwisko Języki Lokalizacja
Kelly Battles en-N Stany Zjednoczone
Christophe Henner (Schiste) fr-N, en-4 Francja
Nataliia Tymkiv (NTymkiv (WMF)) uk-N, en-4, ru-4 Ukraina
Jimmy Wales (Jimbo Wales) en-N Anglia
Alice Wiegand (Lyzzy) de-N, en-2 Niemcy

Chris Keating (The Land)

The Land (talk meta edits global user summary CA  AE)

Podsumowanie
Chris Keating
 • Dane osobiste:
  • Imię i nazwisko: Chris Keating
  • Wiek: 36
  • Miejsce zamieszkania: Londyn
  • Języki: en-n, fr-1
Program kandydata Wykorzystam to, czego nauczyłem się, kiedy byłem przewodniczącym Wikimedia UK, aby utrzymać aby WMF skupiła się na swojej misji i jej społecznościach, a także zapewnić, że Rada jest otwarta, słucha i skutecznie działa.

Ruch Wikimedia jest przede wszystkim społecznościami. Nigdy nie powinniśmy wpaść w pułapkę myślenia, że WMF ma się zajmować tylko technikaliami.

Praca na wiki online Od ponad 13 lat jestem częścią ruchu Wikimedia. Widziałem, jak przekształciliśmy się z szalonego pomysłu w niezwykłą, żywą rzeczywistość, w tym samym czasie, gdy reszta internetu wypełniła się prezentami z kotkami, clickbaitem i fałszywymi wiadomościami. Widziałem również, jak, gdy rada WMF działa dobrze, pomaga to pracownikom, organizacjom afiliowanym i społecznościom wspólnie osiągać cele - i problemy, które powstają, gdy Rada nie działa dobrze.

Zacząłem edytować Wikipedię w 2004 r. i stałem się adminem angielskiej Wikipedii w 2006 r. Począwszy od 2007 r. przez kilka lat skupiałem się głównie na poprawie artykułów z en.wp na temat okrętów wojskowych, które doprowadziły do czterech artykułów medalowych w angielskiej Wikipedii, które są wyświetlane około 160 000 razy miesięcznie.

Napisałem eseje na Meta o tym jak Fundacja powinna obsługiwać rozmowy ze społecznością i o tym jak powinniśmy myśleć o pomiarze efektu. Jeśli zostanę wybrany do Rady, postaram się jak najszybciej wdrożyć własne rady.

Najbardziej palącym pytaniem, które musimy rozwiązać w procesie strategicznym jest to jak będziemy kontynuować rozwój naszych społeczności i jak będziemy promować tworzenie zróżnicowanej zawartości o wysokiej jakości.

Praca na wiki offline Mam dokumentację pozytywnych zmian w organizacjach Wikimedia, którzy wykraczają poza moją kadencję. Dołączyłem do Rady Wikimedia UK w 2011 roku. W 2012 roku zostałem przewodniczącym Rady, aby rozwiązać pewne poważne problemy z zarządzaniem, z jakimi borykaliśmy się w tym czasie. Oznaczało to działanie z WMF aby dokonać przegląd zarządzania Wikimedia UK, wdrażanie zmian i dalszy rozwój naszej strategii i efektywności.

Przeżyłem większość trudnych sytuacji dla członka rady, jak zarządzanie zmiany dyrektora wykonawczego lub rozwiązywanie poważnych sporów w Radzie i przezwyciężenie ich.

Prowadziłem szkolenie dla członków rad Wikimedia. Przeprowadziłem pierwsze dwa międzynarodowe warsztaty i szkolenia dla członków rad i pomogłem w ukształtowaniu konferencji Wikimedia w kierunku poprawy zarządzania i programów związanych z organizacjami afiliowanymi.

Brałem też udział w wielu projektach GLAM i promocyjnych programach edukacyjnych, nawiązywaniu kontaktów z instytucjami, takimi jak JISC, i prowadzeniem editathonów na tematy od pierwszej wojny światowej do kina feministycznego.

Poza światem Wikimedia byłem organizatorem zbiórek dla wielu organizacji non-profit, pracowałem i działałem ochotniczo w brytyjskiej Partii Liberalno-Demokratycznej. Uważam tę perspektywę za cenną w myśleniu o ruchu Wikimedia.

Zatwierdzenie Zatwierdzenie przeprowadzone przez komitet wyborczy lub pracowników Fundacji Wikimedia.
Uprawnienie: Zatwierdzono
Zatwierdzono przez: KTC (talk) 18:33, 9 April 2017 (UTC)[reply]
Identyfikacja: Zatwierdzono
Zatwierdzono przez: Jalexander--WMF 05:36, 13 April 2017 (UTC)[reply]

Milos Rancic (millosh)

millosh (talk meta edits global user summary CA  AE)

Podsumowanie
Następnym razem dodam trochę gdzieś czerwonego (brwi?) aby być w pełni RGB.
 • Dane osobiste:
  • Imię i nazwisko: Milos Rancic
  • Wiek: 43
  • Miejsce zamieszkania: Belgrad, Serbia
  • Języki: sr (hr, bs, sh), en-3; (reading skills) ru-3, mk-2, sl-2, bg-2, uk-2, be-2; (wouldn't die of hunger and thirst): pl, cz, sk, it, de, pt, es, ca, nl, da, sv, nb; (would have limited diet): cy, el, fr, ga, gug, he, hu, sw, tr, vi
 • Historia edycji:
  • Uczestnik projektów Wikimedia od: Grudzień 2003
  • Projekty: Meta (historycznie: Wszystkie projekty w serbskim, serbsko-chorwacki Wikisłownik, większość projektów w jęz. angielskim, szczególnie Wikinews in Wikipedia)
Program kandydata Następną wielką rzeczą dla naszego ruchu powinno być demokratyzacja, integracja nie-zorganizowanych edytorów i solidarność w ramach ruchu.

Wybierając mnie, oprócz powierzenia mi obowiązków członka Rady, dajesz mi symboliczną moc nie tylko podniesienia tych kwestii, ale także możliwość pracy nad nimi.

Praca na wiki online Od 2008 roku jestem członkiem Komitetu Językowego, byłem odpowiedzialny za pomaganie małym społecznościom tworzyć projekty Wikimedia w swoich językach.

Jako (byłemu) stewardowi udało mi się rozwiązać wiele trudnych kwestii na różnych wiki, dając tym projektom szanse na rozkwit i stanie się ważnymi częściami ich własnych społeczeństw.

W pewnym sensie mój wkład on-wiki był strukturalny, m.in. aktywny udział w tworzeniu polityki propozycji języków i polityki zamykania projektów, a także wprowadzenie globalnych sysopów itp.

W 2004 roku zainicjowałem powstanie społeczności serbskiej Wikipedii. W ciągu kilku następnych lat pracowałem nad budową społeczności wokół wszystkich innych projektów Wikimedia w języku serbskim. Byłem administratorem i biurokratą w większości projektów w języku serbskim (a także checkuserem w Wikipedii). Znacząco przyczyniłem się do Wikinews w serbskim i Wikisłownika w serbskim i serbsko-chorwackim oraz w mniejszym stopniu do wielu innych projektów, w tym Wikipedii i Wikinews w języku angielskim.

Praca na wiki offline Byłem współzałożycielem Wikimedia Serbia, piątego chapteru Wikimedia w 2005 r., jego pierwszym prezesem i byłym członkiem Rady. Poza stworzeniem organizacji, moim najważniejszym wkładem w WMRS była praca nad profesjonalizacją i powołaniem biura w latach 2009-2012.

W różnych rolach w ramach WMRS zorganizowałem w 2006 r. Konferencję proto-Wikimedia, a także kilka regionalnych konferencji, które ostatecznie stały się grupą Wikimedia Central and Eastern Europe.

Mój ostatni wkład do ruchu Wikimedia to pełnienie roli katalizatora i inicjatora AfroCROWD, projektu, który ma na celu włączenie Czarnych Amerykanów do ruchu Wikimedia. Skontaktowałem się z Alice, ponieważ wiedziałem, że jest aktywistką z Black American, zaangażowaną w pracę z różnymi grupami etnolingwistycznymi Amerykanów pochodzenia afrykańskiego, co ukształtowało ją na kandydatkę do wypełnienia wielokulturowej luki w redagowaniu i treści Wikipedii.

Osobiście przyczyniam się strukturalnie do niektórych części naszego ruchu, jak zdobywanie serwerów i zarządzanie stronami internetowymi Wikimedia Serbia i AfroCROWD za pośrednictwem mojej małej firmy.

Byłem członkiem komitetów: afiliacyjnego, ds. badań i ds. nominowania.

Zatwierdzenie Zatwierdzenie przeprowadzone przez komitet wyborczy lub pracowników Fundacji Wikimedia.
Uprawnienie: Zatwierdzono
Zatwierdzono przez: Joe Sutherland (Wikimedia Foundation) (talk) 05:08, 11 April 2017 (UTC)[reply]
Identyfikacja: Zatwierdzono
Zatwierdzono przez: Jalexander--WMF 23:45, 17 April 2017 (UTC)[reply]

Dariusz Jemielniak (pundit)

pundit (talk meta edits global user summary CA  AE)

Podsumowanie
Dariusz Jemielniak ("pundit") w czasie Wikimanii w Meksyku w 2015
(fot.: Victor Grigas)
 • Dane osobiste:
  • Imię i nazwisko: Dariusz Jemielniak
  • Wiek: 42
  • Miejsce zamieszkania: Warsaw (Poland) / Cambridge, MA (USA)
  • Języki: pl-N, en-4, ru-1.5, de-1, ja-0.1
 • Historia edycji:
  • Uczestnik projektów Wikimedia od: 2006
  • Projekty: pl-wiki, meta, en-wiki, commons
Program kandydata Role stewarda, CU, admina, przewodniczącego FDC i członka Rady Powierniczej nauczyły mnie, że potrzebujemy członków Rady, którzy komunikują się ze społecznością, są konstruktywni ale też potrafią zaprotestować, mają doświadczenie, szukają konsensusu w ruchu i przynoszą silną wiedzą ekspercką. Udowodniłem, że spełniam te kryteria, dlatego proszę o reelekcję.
Praca na wiki online Doświadczenie w rolach stewarda/checkusera/admina/biurokraty/ rzecznika/FDC (przewodniczący). Moja aktywność edytorska uległa znacznemu zmniejszeniu podczas pierwszej kadencji w Radzie Powierniczej (jestem jedynym członkiem, który został wybrany przez społeczność, i wciąż pełni tę rolę), ale zdobyłem doświadczenie potrzebne do tej pracy. Mój pierwotny plan pracy w Radzie i jak to faktycznie wyszło są tutaj. Wykonałem wiele innych prac (HR, rekrutacja dyrektorki Fundacji, governance). Cechy, które posiadam i których potrzebuje Rada:
 • Potrafię współpracować (udowodniłem, że inni członkowie Rady mogą ze mną kooperować),
 • Potrafię stawać wbrew innym (opieram się naciskom i myśleniu grupowemu i potrafię "postawić się": głosowałem na “nie”, gdy wszyscy inni głosowali na "tak" - potrzebujemy takich członków Rady, aby uniknąć katastrof, takich jak SuperProtect, które to narzędzie pomogłem zlikwidować, czy jak sprawa zeszłorocznego kryzysu przywództwa. Jest to kluczowa (i rzadka) cecha: potrafić wyrazić swoje obawy, gdy inni milczą lub chcą cię zniechęcić,
 • Wierzę w komunikację ze społecznością (starałem się robić, co mogłem w czasie kryzysu w 2015/2016, czasami przeciw presji i poradom innych członków Rady Powierniczej, współtworzyłem inicjatywę dodania transparentności do obowiązków Rady i i stania się bardziej otwartym, itp.)

Dwa lata w Radzie były doświadczeniem szybkiego uczenia się w trudnych chwilach. Mając to doświadczenie, jestem dobrze przygotowany, aby się na nim oprzeć i uniknąć pomyłek początkującego (które oczywiście popełniłem, przyprawiając się o siwe włosy). Teraz chcę pomóc naszemu ruchowi stać się bardziej demokratycznym, zewnętrznie i wewnętrznie przyjaznym i pomóc nam odzyskać strategiczny kierunek, aby Wikimedia nigdy nie utraciła swojego znaczenia.

Praca na wiki offline Jestem profesorem tytularnym zarządzania (jednym z najmłodszych w tej dziedzinie w Polsce) na NeRDS i associate faculty w Berkman-Klein Center for Internet&Society na Harvardzie. Napisałem pierwszą na świecie etnografię Wikipedii (Common Knowledge? Stanford University Press - która otrzymała między innymi 2015 Dorothy Lee Award), publikowałem też artykuły akademickie na temat Wikipedii, jak również do magazynów popularnych (Slate, The Daily Dot, The Chronicle of Higher Education, etc.). Byłem wizytującym naukowcem na uniwersytetach Cornell, Harvard, Berkeley, MIT. Moje inne projekty badawcze dotyczą FOSS, zarządzania organizacjami otwartego oprogramowania i tworzenia społeczności on-line w ruchach alter-nauki i nauki "zrób to sam". Rozumiem, jak dobre ruchy partycypacyjne mogą ześlizgiwać się w organizacyjne napięcia i rozbudowę biurokracji i mam nadzieję, że potrafię tego uniknąć.

Mam doświadczenie z innej rady organizacji o podobnym budżecie i wielkości: Centrum Nauki Kopernik. Doradzałem zawodowo w zakresie strategii organizacji. Opracowałem i sprzedałem także 3 start-upy internetowe (ale nie, nie jestem typem z Silicon Valley, nawet nie blisko;).

Moje doświadczenia z wzrastaniem w reżimie z cenzurą i skromnie (~ 30 USD/miesiąc) pomagają mi zrozumieć świat poza zachodnią bańką. Przez ostatnie 4 lata byłem członkiem komitetu honorowego polskiej Parady Wolności. Jako hobby praktykuję krav-magę (i jestem licencjonowanym przez Izrael instruktorem), ale nigdy nie uderzyłem żadnej osoby poza szkoleniem, i rzadko się gniewam - być może z powodu naprawdę wysokiej odporności na stres.

Zatwierdzenie Zatwierdzenie przeprowadzone przez komitet wyborczy lub pracowników Fundacji Wikimedia.
Uprawnienie: Zatwierdzono
Zatwierdzono przez: Joe Sutherland (Wikimedia Foundation) (talk) 16:53, 11 April 2017 (UTC)[reply]
Identyfikacja: Zatwierdzono
Zatwierdzono przez: Jalexander--WMF 05:51, 13 April 2017 (UTC)[reply]

James Heilman (Doc James)

Doc James (talk meta edits global user summary CA  AE)

Podsumowanie
Na Wikimanii w Meksyku w 2015 (autor: Victor Grigas)
 • Dane osobiste:
  • Imię i nazwisko: James Heilman
  • Wiek: 37
  • Miejsce zamieszkania: Kolumbia Brytyjska, Kanada
  • Języki: Angielski, francuski
 • Historia edycji:
  • Uczestnik projektów Wikimedia od: 2007/2008
  • Projekty: Głównie En WP, Commons, WV i Meta ale także inne jako część wysiłków tłumaczeń medycznych
Program kandydata Aby osiągnąć nasz cel otwartej wiedzy, musimy pracować razem jak równi z równymi, aby wspólnie określić nasze cele i utrzymać niezależność. Rada potrzebuje członków, którzy rozumieją nasze społeczności. Po ponad 10 lat i 210 000 edycjach w 110 projektach spełniam tę potrzebę.
Praca na wiki online Nasze społeczności edytorów są wyjątkowe i często jest słabo rozumiane jak one działają. To zrozumienie można naprawdę zyskać tylko przez szerokie i konsekwentne zaangażowanie przez wiele lat. Jako aktywny edytor, mam doskonałe zrozumienie naszych podstawowych wartości i wewnętrznego stylu pracy. Od 2010 roku jestem adminem w angielskiej Wikipedii.

Chociaż moja praca online koncentrowała się głównie na opracowywaniu treści medycznych, byłem także zaangażowany w budowę narzędzia do wykrywania treści skopiowanych o nazwie CopyPatrol, pracowała nad kwestią ujawniania nieujawnionego płatnego edytowania, wypowiadałem się na korzyść naszego prawa do utrzymywania treści udostępnianych na otwartych licencjach i pomogła zjednoczyć i przenieść Wikivoyage na serwery WMF jako kolejny projekt siostrzany.

W 2011 rozpocząłem projekt tłumaczenia medycznego, początkowo współpracując z Translators Without Borders, później z Rubric i Wikimedia Taiwan. Wysiłki te spowodowały przetłumaczenie ponad 5 milionów słów w ponad 100 językach.

Praca na wiki offline Obecnie WMF jest w znacznie lepszej sytuacji, niż w roku 2015, kiedy zostałem wybrany do Rady. Częściowo, jest to wynik moich starań o przestrzeganie naszych wartości przejrzystości i demokratycznego podejmowania decyzji. Na ten sukces składa się odwrót od superprotect i zastąpienie naszego ED osobą, która lepiej pasuje do naszego ruchu.

Inne działania związane z ruchem to między innymi bycie członkiem założycielem Wikimedia Canada (WMCA) w 2010 r. i Wiki Project Med Foundation (WPMEDF) w 2012. Jestem obecnie w Radzie WMCA i przewodniczącym WPMEDF.

We współpracy z Wikimedia Switzerland pomogłem rozwinąć aplikacje medyczne offline. Obecnie mamy wersje w 10 językach z ponad 150 000 pobrań, z czego ~ 80% pochodzi z krajów o niskich i średnich dochodach. Aplikacje te docierają do ludności, dla której treść online często są trdunodostępne. We wspołpracy z pracownikami WMF główna aplikacja pod Androida wkrótce będzie miała poprawione funkcje offline.

Prowadziłem badania na temat Wikipedii i publikowałem ich rezultaty w recenzowanych czasopismach, a także mówiłem o znaczeniu tego, co robimy. Obejmuje to wygłaszanie prelekcji na konferencjach naukowych, rozmawianie z prasą oraz prowadzenie wykładów dla studentom. Byłem zaangażowany we współpracę z szeregiem podobnych organizacji, w tym czasopism naukowych, Światową Organizacją Zdrowia i Uniwersytetem Kalifornijskim w San Francisco.

Zatwierdzenie Zatwierdzenie przeprowadzone przez komitet wyborczy lub pracowników Fundacji Wikimedia.
Uprawnienie: Zatwierdzono
Zatwierdzono przez: Matanya (talk) 21:08, 19 April 2017 (UTC)[reply]
Identyfikacja: Zatwierdzono
Zatwierdzono przez: Jalexander--WMF 23:45, 17 April 2017 (UTC)[reply]

Abbad Diraneyya (عباد ديرانية)

عباد ديرانية (talk meta edits global user summary CA  AE)

Podsumowanie
Abbad spacerujący po zapierających dech wzgórzach Rezerwatu Biosfery Dana.
 • Dane osobiste:
  • Imię i nazwisko: Abbad Diraneyya
  • Wiek: 20
  • Miejsce zamieszkania: Amman, Jordan
  • Języki: arabski (natywny), angielski (zaawansowany), niemiecki i francuski (ograniczona zdolność)
 • Historia edycji:
  • Uczestnik projektów Wikimedia od: 2009
  • Projekty: Arabska Wikipedia (główna), angielska Wikipedia i Commons (okazyjnie)
Program kandydata To, co mam do zaoferowania, jest kolejnym zestawem bogatych doświadczeń Wikimedia i, miejmy nadzieję, trochę nowej perspektywy pochodzącej z relatywnie niedoreprezentowanego regionu świata. Jak każdy inny dedykowany Wikimedianin, mam wiele pomysłów i nadziei na naszą przyszłość, które chciałbym wyrazić, ale nie twierdzę, że będę ich używał, aby zmienić wszystko w naszym ruchu na lepsze. Jeśli zostanę wybrany, będę tylko kolejnym następnym członkiem Rady, wykonującym swoje zadania i z wdzięcznością odpłacającym się tej wspaniałej społeczności.
Praca na wiki online Wykonałem pierwszą edycję artykułu w Wikipedii ponad dziesięć lat temu, kiedy byłem małym dzieckiem w szkole, które było bardzo rozczarowane tym, jak mało, złych zasobów można uzyskać w swoim własnym języku. Od tamtej pory Wikipedia wychowywała mnie, wykształciła mnie, pomogła dorosnąć i lepiej zrozumieć świat; To nauczyło mnie jak być uczynnym, pełnym szacunku i bezstronnym w jak największym stopniu w dosłownie każdej sprawie.

Moja praca koncentruje się na edycji treści i tworzeniu długich, opartych na szerokich badaniach artykułów. Do tej pory napisałem ponad tysiąc artykułów w arabskiej Wikipedii, z czego prawie 60 zostało nominowanych jako dobre lub wyróżnione. Mam też wiele wkładu do projektów siostrzanych, jak również pomogłem w założeniu ar-Wikiversity i stworzeniu wielu materiałów dla Wikibooks i Wikinews. Na początku tego roku udało mi się ukończyć i wydać elektronicznie moją pierwszą książkę Hikayat Wikipedia (Historia Wikipedii), która została pobrana przez kilka tysięcy osób. Wykonuję też mnóstwo pracy logistycznej. Byłem ambasadorem online programu edukacji w Wikipedii (Egipt), koordynatorem Wikipedia Library (język arabski) i wolontariuszem OTRS przez różne okresy czasu. W 2017 r. przyczyniłem się do organizacji i moderowania dyskusji na temat strategii wśród społeczności arabskiej jako Koordynator Strategii.

Praca na wiki offline Byłem współzałożycielem Wikimedians of the Levant, jednej z pierwszych organizacji afiliowanych Wikimedia, w regionie arabskojęzycznym. Zanim to zrobiliśmy, uczestniczyłem jako jeden z nielicznych pierwszych ambasadorów Programu Edukacji Wikipedii w Jordanii, wprowadzając w latach 2013 i 2014 Wiki Loves Monuments w Jordanii i Syrii, mimo trwającej tam wojny. Po uruchomieniu Wikimedia Levant, byłem wicedyrektorem WikiArabia, regionalnej konferencji z udziałem około dwudziestu krajów, która odbyła się w Ammanie w marcu 2016 r. Miałem również ogromną przyjemność uczestniczyć w Wikimanii w Hongkongu i Londynie, a także kilku innych międzynarodowych imprezach wiki. Obecnie aktywnie nauczam i pomagam studentom mojej uczelni w tworzeniu nowych artykułów na Wikipedii.
Zatwierdzenie Zatwierdzenie przeprowadzone przez komitet wyborczy lub pracowników Fundacji Wikimedia.
Uprawnienie: Zatwierdzono
Zatwierdzono przez: Ruslik (talk) 08:26, 15 April 2017 (UTC)[reply]
Identyfikacja: Zatwierdzono
Zatwierdzono przez: Jalexander--WMF 00:54, 20 April 2017 (UTC)[reply]

María Sefidari (Raystorm)

Raystorm (talk meta edits global user summary CA  AE)

Podsumowanie
María Sefidari.
 • Dane osobiste:
  • Imię i nazwisko: María Sefidari
  • Wiek: 34
  • Miejsce zamieszkania: Madryt, Hiszpania
  • Języki: hiszpański (natywny), angielski (zaawansowany), francuski (średnio zaawansowany), włoski (rozumiem), kataloński (mogę zrozumieć), Python (uczę się!), portugalski (rozumiem)
 • Historia edycji:
  • Uczestnik projektów Wikimedia od: 5 marca 2006
  • Projekty: Głównie hiszpańska Wikipedia (admin i biurokrata), i sporadycznie angielska Wikipedia (rollbacker), Commons i Wikidata.
Program kandydata ¡Hola! Poświęciłam swój czas jako wiceprzewodnicząca, aby WMF wróciła na drogę, która daje władzę naszej społeczności, by przynieść wolną wiedzę światu. Jako wieloletnia Wikimedianka, wiem, że nasza praca nie została jeszcze zakończona - i aspiruję do tego abym mogła kontynuować oddawać moje doświadczenie, zapał i umiejętności w służbie naszemu Ruchowi.
Praca na wiki online Jestem Wikimedianką o długim stażu, głównie twórczynią treści. Edytowałam od ponad 11 lat, rozpoczynając w angielskiej Wikipedii (gdzie napisałam artykuł wyróżniony), aby następnie przenieść się do hiszpańskiej Wikipedii, gdzie znacząco przyczyniłam się do 14 artykułów wyróżnionych i jestem administratorką i biurokratą od 2007 roku.

Dokładam się również do Commons i Wikidata. Obecnie realizuję wyzwanie #100wikidays - jak dotąd z powodzeniem. Posiadam również aktywnego bota archiwizującego, RaystormBot.

Byłam uczestniczką wielu inicjatyw projektowych - założyłam z powodzeniem hiszpański wikiprojekt LGBT oraz koordynowałam i organizowałam kilka konkursów edycyjnych, takich jak UN Women and Wikipedia, Iberoamerican women i BBC 100 Women. Moim zobowiązaniem jest pomaganie niedoreprezentowanym w naszych projektach głosom aby były wysłuchiwane i brane pod uwagę na poziomie Rady. Pracuję nad tym każdego dnia.

Praca na wiki offline Jestem wiceprzewodniczącą Rady Fundacji Wikimedia. W zeszłym roku dołączyłam do niej w najgorszym momencie i współpracowałam z pozostałymi członkami, aby poprawić sytuację. Od tego czasu, przyjęliśmy nową ED, zainicjowaliśmy proces ustalania strategii, pracowaliśmy nad zwiększeniem transparentności, uczyniliśmy walkę z molestowaniem priorytetem i przyjęliśmy uchwałę o wpływie na środowisko.

Rada jest teraz w znacznie lepszej formie. Nadal jest wiele do zrobienia, ale jesteśmy na dobrej drodze do spełnienia oczekiwań. Wierzę we współpracę, słuchanie i uwzględnianie wszystkich punktów widzenia, rozumienie problemów podstawowych i znajdowanie wspólnej podstawy do dalszego rozwoju.

Różnorodność naszego ruchu jest dla mnie ważna i zawsze pracowałam w tym kierunku. Zanim przystąpiłam do Rady, byłam członkiem i pierwszym skarbnikiem Komitetu Afiliacyjnego, kiedy wprowadziliśmy grupy użytkowników. Byłam też członkiem komitetu IEG, i wspierałam od jego powstania Iberocoop.

Byłam członkiem założycielem i pierwszą wiceprzewodniczącą Wikimedia España. Założyłam i doradzałam Wikimujeres. Udzielam również rad projektowi Whose Knowledge? i regularnie pomagam w wydarzeniach w Madrycie.

Uczę cyfrowej komunikacji, kultury i spraw obywatelskich na poziomie magistra na hiszpańskim uniwersytecie.

Zatwierdzenie Zatwierdzenie przeprowadzone przez komitet wyborczy lub pracowników Fundacji Wikimedia.
Uprawnienie: Zatwierdzono
Zatwierdzono przez: Ruslik (talk) 20:55, 16 April 2017 (UTC)[reply]
Identyfikacja: Zatwierdzono
Zatwierdzono przez: Jalexander--WMF 00:54, 20 April 2017 (UTC)[reply]

Peter Gallert (Pgallert)

Pgallert (talk meta edits global user summary CA  AE)

Podsumowanie
Peter na WikiIndabie, zlocie afrykańskich Wikimedian w 2017
 • Dane osobiste:
  • Imię i nazwisko: Peter Gallert
  • Wiek: 46
  • Miejsce zamieszkania: Windhoek, Namibia
  • Języki: de-N, en-4, af-2
 • Historia edycji:
  • Uczestnik projektów Wikimedia od: 2008
  • Projekty: Głównie angielska Wikipedia. Dokumentuję swoją pracę na Meta i Commons i mam kilka tuzinów edycji na kilku innych wiki.
Program kandydata Fundacja potrzebuje Rady, która jest przejrzysta, uczciwa i otwarta, aby uzyskać wiarygodność w oczach głównego atutu firmy, edytorów. Kandyduję aby osiągnąć tych wartości i będę przy nich stał. Mam kompetencje do wykonania tej pracy, i jestem gotowy wziąć za to odpowiedzialność.
Praca na wiki online Przez kilka lat edytowałem artykuły dotyczące Namibii. Chociaż mój licznik edycji (ok 17K we wszystkich projektach) jest niski w porównaniu do innych kandydatów, proszę sprawdźcie rezultaty. Wierzę, że dokonałem pozytywnej zmiany w zakresie zawartości dotyczącej polityki, geografii i historii Namibii.

Prawdopodobnie najbardziej znany jestem z eksperymentu z cytowaniami ustnymi, kontrowersyjnych wysiłków, przekonania kolegów edytorów, aby dopuścić cytowanie tego typu źródeł w celu dostosowania się do wymagań społeczeństw, których główny tryb transferu wiedzy jest ustny.

Spotkałem każdego regularnego edytora z Namibii osobiście i byłem na pierwszym spotkaniu namibijskich Wikipedystów. Niestety mieścimy się przy jednym stole, co wskazuje na to, jak trudno jest popularyzować projekty Wikimedia w Afryce Południowej. Pomimo wszystkich warsztatów i współprac z uniwersytetami, które zorganizowałem i mimo wsparcia ze strony instytucji zewnętrznych. Przeczytaj artykuł w Signpost z grudnia 2016 aby dowiedzieć się więcej na temat tych trudności.

Praca na wiki offline Wygłosiłem wykłady na kilku konferencjach, uczestniczyłem w Wikimanii (4x) i WikiIndabie (2x), a także zorganizowałem edithaton i kilka działań promocyjnych. Publikowałem także akademicko o Wikipedii, jej roli w zakresie wiedzy ludzkiej, jej podejściu do pisemnych i ustnych repozytoriów wiedzy, relacji związanych z konfliktem z lokalną wiedzą i społecznościami, a także na temat wielu innych aspektów. Trzy z moich projektów badawczych były finansowane z grantów Fundacji i pisałem też na blogu globalnym WMF oraz w "Signpost". Moja strona użytkownika zawiera dość długą listę wydarzeń, w które byłem zaangażowany, oraz linki do filmów, pokazów slajdów i stron internetowych prezentujących moją pracę.

Uczę o sieciach komputerowych na Namibia University of Science and Technology i od prawie dziesięciu lat zajmuję różne stanowiska kierownicze na moim uniwersytecie. Dzięki tej pracy mam doświadczenie w:

 • zarządzaniu i sterowaniu procesów rekrutacji oraz sprawdzanie potencjalnych kandydatów,
 • czytaniu i rozumieniu tekstów prawnych,
 • dostarczaniu prac o oczekiwanej jakości w ustalonych terminach,

zdolności, które chciałbym oddać Radzie, o ile zaufacie mi.

Zatwierdzenie Zatwierdzenie przeprowadzone przez komitet wyborczy lub pracowników Fundacji Wikimedia.
Uprawnienie: Zatwierdzono
Zatwierdzono przez: Mardetanha talk 19:48, 19 April 2017 (UTC)[reply]
Identyfikacja: Zatwierdzono
Zatwierdzono przez: Jalexander--WMF 20:15, 20 April 2017 (UTC)[reply]

Yuri Astrakhan (yurik)

yurik (talk meta edits global user summary CA  AE)

Podsumowanie
Yuri Astrakhan (yurik)
(potwierdzenie Matthew Roth)
 • Dane osobiste:
  • Imię i nazwisko: Yuri Astrakhan
  • Wiek: 40
  • Miejsce zamieszkania: Nowy Jork
  • Języki: rosyjski-N, angielski-4, francuski-1
Program kandydata Zawartość i społeczność sprawiły, że Wikipedia jest sukcesem, ale nie powinniśmy tego traktować jako coś oczywistego. Szczęśliwa społeczność potrzebuje lepszych sposobów współdziałania, zarządzania i tworzenia. Dobra treść musi angażować czytelników, być interaktywna i łatwa do zrozumienia. Moja techniczna i społecznościowa praca wspomoże efektywność/koncentrację Rady.
Praca na wiki online Przez wiele lat pracowałem dla MediaWiki jako programista wolontariusz, początkowo tworząc MediaWiki API w 2006 roku. Do niedawna pracowałem też w WMF przez cztery lata, prowadząc technicznie Wikipedię 0 i prace związane z interaktywną inżynierią. Jestem jednym z pięciu największych twórców kodu MediaWiki.

W WMF, pracowałem nad dodaniem do artykułów map interaktywnych współpracując z wieloma językowymi społecznościami Wikipedii i Wikipodróży aby poprawić tę technologię.

Jako wolontariusz utworzyłem doceniony przez Signpost tag <graf>tagów (przykładowy GSP, nocne niebo, kolekcja szablonów grafów). Utworzyłem również zbiór danych Commons, umożliwiający ponowne użycie zawartości poza obrazkami, co otwarło drogę do wspólnych szablonów wielojęzycznych.

Czuję, że wikiświat stał się zadowolony z naszego sukcesu i musi skupić się na kontynuowaniu rozwoju. Podobnie jak muzea interaktywne, nasza treść musi przyciągać, być pełna interaktywnych multimediów i skupiać się na nauczaniu. Uważam, że zawartość Wikipedii jest zbyt statyczna, i często nie zawiera wciągających opowieści.

Czytelnicy potrzebują interakcji aby lepiej się uczyć. Edytorzy potrzebują dobrych narzędzi aby tworzyć i zarządzać zawartością, i łatwo współpracować z sobą. Bierzmy najpierw pod uwagę potrzeby edytorów, skoncentrujmy się na listach zapotrzebowań i nie próbujmy zastępować edytorów algorytmami.

Praca na wiki offline Regularnie uczestniczę i występuję na imprezach społeczności Wikimedia i OSM, w tym Wikimanii, konferencjach programistów (hackathonach) oraz lokalnych spotkaniach, tam gdzie mieszkam w Nowym Jorku. Występowałem na licznych konferencjach związanych z wiki a także ogólnych konferencjach edukacyjnych w Armenii, na Ukrainie, w Rosji i USA. Dążę do edukowania ludzi o wartościach, które reprezentuje Wikipedia, jej funkcjonowaniu i wartości, jaką przynosi światu.

Poza Wikiświatem pracowałem jako dyrektor techniczny firmy inwestycyjnej, udzielałem technicznych konsultacji kilku bankom, uczestniczyłem w Burning Man przez wiele lat i gościłem couchsurferów. Lubię wędrówki, kemping, ogniska z gitarami, a także życie miejskie. Niedawno przystąpiłem do Elastic, twórcy technologii open source, będącej podstawą kodu wyszukiwarki Wikipedii. Tam nadal doskonalę technikę kartograficzną wbudowaną w Wikipedię.

Moja żona zachęca mnie do moich wiki-zwyczajów, ale z wyjątkiem specjalnych wydarzeń staram się utrzymywać równowagę między moją pracą/wolontariatem/rodziną.

Zatwierdzenie Zatwierdzenie przeprowadzone przez komitet wyborczy lub pracowników Fundacji Wikimedia.
Uprawnienie: Zatwierdzono
Zatwierdzono przez: KTC (talk) 00:20, 20 April 2017 (UTC)[reply]
Identyfikacja: Zatwierdzono
Zatwierdzono przez: Jalexander--WMF 00:54, 20 April 2017 (UTC)[reply]

Abel Lifaefi Mbula (BamLifa)

BamLifa (talk meta edits global user summary CA  AE)

Podsumowanie
Wciąż ciężko pracując
 • Dane osobiste:
  • Imię i nazwisko: Abel Lifaefi Mbula
  • Wiek: 25
  • Miejsce zamieszkania: Kisangani, DR Congo
  • Języki: francuski (prawie natywny), angielski (profesjonalny), Lingala (natywny)
 • Historia edycji:
  • Uczestnik projektów Wikimedia od: 2015
  • Projekty: fr.wikipedia (podstawowa), en.wikipedia, meta-wiki, commons, ln.wikipedia (okazjonalnie)
Program kandydata Minęło ponad 10 lat od rozpoczęcia ruchu Wikimedia. Ale, niestety ... szczególne aspekty (czarnych) afrykańskich i innych społeczności krajów południowych są często ignorowane podczas podejmowania decyzji strategicznych przez Wikimedia. Jest to prawdziwe upośledzenie, które nie pozwoli ruchowi osiągnąć ostatecznego celu, jakim jest dzielenie się wiedzą. Więc chcę być głosem tych "pozbawionych praw" społeczności w radzie.
Praca na wiki online Jak prawie wszyscy zacząłem udzielać się w Wikipedii z różnych adresów IP od 2008 roku. Moje edycje nie były zgodne z zasadami. Od 2015 roku aktywnie współtworzę Wikipedię w języku francuskim w połączeniu z Commons. Moje uczestnictwo nie kończy się na tym. Współtworzę również Wikipedie w języku angielskim, w Lingala (język narodowy w DR Kongo), na meta-wiki itp.

Mam komputerowe podstawy, ale jestem typem próbuj i działaj. Czasami pracuję witając przybyszów (och, jak lubię pomagać im w podjęciu pierwszych kroków!) lub w projektach tłumaczeniowych (głównie angielskim, francuskim i lingala). Projekty doskonalenia encyklopedii interesują mnie szczególnie; Więc poświęcam swój czas na korekty, dodawanie infoboxów, itp. Zajmuję się również patrolowaniem aby zobaczyć, co zmieniło się w encyklopedii od mojego ostatniego połączenia. A także nie należy zapomnieć różne projekty związane z Afryką: Afripedia, Wiki Indaba, Kiwix, itp.

Praca na wiki offline Jako nauczyciel, nauczam moich uczniów wprowadzenia do Wikipedii. Poświęcam swój czas na edukację ludzi o tej encyklopedii, aby odpowiedzieć na pytania (czasami trudne, nawet takie jak czy Wikipedia jest wiarygodna), aby przekonać ich o potencjale, w który Wikipedia i jej projekty siostrzane obfitują.

Mieszkając w kraju, w którym ludzie mają trudny dostęp do Internetu, pracuję aktywnie, aby wszyscy mieli dostęp do Wikipedii za pośrednictwem oprogramowania Kiwix. Od 2015 r. większość moich studentów i inni korzystają z tego oprogramowania i są bardzo zadowoleni z tego. Myślę, jak umożliwić większości upośledzonych populacji mieć dostęp do Wikipedii. Zastanawiam się, czy dobrym pomysłem jest dołączenie do projektu FaceBook udostępnienia bezpłatnego internetu w Afryce. Inne projekty, jakie planuję mają na celu zachęcać mieszkańców Afryki w ogóle, a kongijskich w szczególności, do tłumaczenia Wikipedii w swoich językach lokalnych, przesyłania swojego dziedzictwa do Commons, itp.

Zatwierdzenie Zatwierdzenie przeprowadzone przez komitet wyborczy lub pracowników Fundacji Wikimedia.
Uprawnienie: Zatwierdzono
Zatwierdzono przez: Ruslik (talk) 19:11, 20 April 2017 (UTC)[reply]
Identyfikacja: Zatwierdzono
Zatwierdzono przez: Jalexander--WMF 19:09, 20 April 2017 (UTC)[reply]