Jump to content

Meta:Co to je

From Meta, a Wikimedia project coordination wiki
This page is a translated version of the page Meta:About and the translation is 100% complete.
Wikimedia Meta-Wiki

Zúčastnit se:

Vítejte ve Wikimedii Meta-Wiki (často je zkracováno na Meta-Wiki nebo prostě Meta), wiki sloužící pro vzájemné koordinování projektů Wikimedie.

Účel

Meta plní tři různé úlohy, které jsou ovšem spolu úzce provázány, ale často zahrnují odlišné skupiny uživatelů.

  1. Diskuse a formulace projektů Wikimedie, zejména diskuse o pravidlech závazných pro všechny projekty, jako je licencování otevřeného obsahu. Hlavní platformou pro diskusi je fórum Wikimedie. Některé diskuse na nejvyšší úrovni, které proběhly hlavně v r. 2009, byly přeneseny do strategie Wiki.
  2. Místo pro mezijazykovou (cross-wiki) a mezinárodní koordinaci projektů Wikimedie a hnutí Wikimedie obecně. Včetně diskuse v jiných jazycích než v angličtině. To zahrnuje žádosti (pro pan-Wikimedii nebo jiné wikiny), překlady, novinky, popis, dokumentaci a diskusi o aktuálních činnostech a faktech se vztahem k nadaci Wikimedia Foundation a pobočkám. Viz též zprávy, události, podpora a granty.
  3. Fórum pro osobní články o projektech Wikimedie. Protože obvykle nebývají podány s neutrálním pohledem, měly by být soustředěny na neutrálních stránkách problémů s rozličnými hledisky a s použitím formátů jako je čas vzniku, problém, pozice, argument, doklad, zdroj, autorita (TIPAESA) nebo jejich podmnožiny IPA. Ohledně určení, jaký je vztah k projektům Wikimedie, existuje jistá volnost. Což dělá z Mety svým způsobem směsici wiki, kde se diskutuje o wiki kultuře a formách. Dokumentace k MediaWiki je nyní víceméně vyloučena (viz níže). Tato role zahrnuje formálnější výzkum a diskusi o ní.

Kategorie poskytují přehledný obraz obsahu Meta.

Co Meta není

  1. Odkladiště neopravitelných článků z nejrůznějších Wikipedií
  2. Místo k popisu softwaru MediaWiki. Ta má svou vlastní wiki na MediaWiki.org. Obsah a stránky tohoto druhu by se měly přesunout.

Komunita

Často se vedly diskuse, zda Meta má svou komunitu. Jisté je, že nemá svou vlastní komunitu oddělenou od ostatních komunit projektů Wikimedie: Je to, jak kdosi řekl, «meta-projekt — existující pro ostatní wikistránky a o nich, nikoli jako obsahový projekt sám o sobě — společenství komunit spíše než vlastní komunitní ostrůvek».[1]

To také znamená, že na Metě probíhají mnohé diskuse, procesy a jiné činnosti s různými účastníky a odpovědnými osobami (pokud jsou) - např. to mohou být některé výbory Wikimedie, správci, zaměstnanci WMF pro granty. Žádný z nich není sám pro sebe a všichni společně jsou Meta. Meta je prostor a nástroj pro účastníky k dosažení jejich cílů. Není jejich spoluhráčem a o to méně má nad nimi nějakou moc.

Přesně vzato existuje však komunita specifická pro Metu: Je to volná skupina lidí pravidelně aktivních v některé nebo mnoha různých činnostech (něco jako "zahradnící"), kteří dbají na to, aby Meta sloužila uvedenému účelu a kteří tímto směrem nejčastěji zasahují.[2]

"Metawikián" je výraz, používaný občas k označení člena zvláštní "Meta komunity", to jest komunity nadšenců pro Metawiki, kteří jsou aktivní poměrně často, například jako přispěvatelé do jejích obsahových stránek nebo prostředníci v jiných diskusích a procesech.

Původ

Meta-Wiki byla původně vytvořena jako "Meta-Wikipedie" v listopadu 2001, aby se odstranil nepořádek v anglické Wikipedii přesunutím veškerého meta-obsahu (pojednávajícího o stránkách Wikipedie a jejich uživatelích), na rozdíl od obsahu věcného (encyklopedických článcích), na jinou wiki. Od jejího povýšení na zákaznické programové vybavení Wikipedie MediaWiki se Meta stala mnohojazyčným diskusním fórem používaným všemi jazykovými komunitami Wikimedie. Jak přibývaly projekty Wikimedie a překlady, narůstal i rozsah Meta-Wiki. Meta obsahuje 146 137 článků. Mnohé ze starších stránek jsou zde ještě formulovány jako specifické pro Wikipedii. Téměř všechny ale lze prakticky vztáhnout na veškeré projekty Wikimedie.

Pravidla Meta

Související stránky

Poznámky

  1. Upraveno z Pathoschild, 29. září 2011.
  2. Upraveno z Anthere, 29. březen 2006. Viz též MeatBall:CommunityMember o obecných zásadách.