Jump to content

Meta:Hakkında

From Meta, a Wikimedia project coordination wiki
This page is a translated version of the page Meta:About and the translation is 100% complete.
Wikimedia Meta-Wiki

Katılın:

Wikimedia Meta-Wiki'ye hoşgeldiniz (genellikle kısaltılmış olarak Meta-Wiki veya kısaca Meta), Meta Wikimedia viki projeleri arasında bir koordinasyon oluşturma merkezidir.

Amaç

Meta bütün projeler ile yakından ilişkilidir, fakat çoğu kullanıcılar açısından farklı alt türleri içeren üç ana görevde hizmet vermektedir.

  1. Wikimedia projelerinin tartışılması ve formülasyonu, örneğin projelerdeki ücretsiz-içerik lisanslama gibi politikalar hakkında yapılacak tartışmalarda merkezi bir Wikimedia Forumu'dur. 2009 yılında ağırlıklı olarak gerçekleştirilen bazı üst düzey tartışmalar Strateji Viki'ye bırakıldı.
  2. Diller arası (çapraz-wiki) ve uluslararası koordinasyon Wikimedia projeleri ve genel olarak Wikimedia hareketi ile ilgili olarak, İngilizce dışındaki dillerde tartışma da dahil. Bu istek içeriyor (pan-Wikimedia veya diğer vikiler için), çevirmenler ve haberler ve açıklaması, dokümantasyon, ve Wikimedia Vakfı ve fasıllar ile ilgili gerçek hayattaki aktivitelerin ve gerçeklerin tartışılması. Ayrıca raporlar, etkinlikler, outreach: ve hibeler sayfalarına bakın.
  3. Wikimedia projeleri hakkında kişisel denemeler için bir forum. Bunlar genellikle nötr bakış açısından teslim edilmediğinden, bunlar çok noktadan nötr meseleler sayfalarında özetlenmelidir. TIPAESA veya alt kümesi IPA gibi biçimleri kullanarak. Wikimedia projeleriyle neyin ilişkili olduğunu belirleme konusunda bir serbestlik derecesi vardır, bu da Meta'yı bir tür köfte wiki yapar, wiki kültürü ve kalıpları gibi konuları tartışır. MediaWiki'nin dokümantasyonu temel olarak şimdi hariç tutulmuştur (aşağıya bakınız). Bu rol daha resmi araştırma ve ilgili tartışmaları içerir.

Meta kategorilerinde, Meta içeriğinin büyük bir bölümü bulunabilir.

Meta ne değildir

  1. Farklı Vikipedi'lerden gelen ve düzeltilemez maddeler için bir depolama yeri değildir
  2. MediaWiki yazılımının tanımlandığı bir yer değildir. Yazılımın MediaWiki.org isimli kendi sitesi bulunmaktadır. Bu türde içerik ilgili alana aktarılır.

Topluluk

Meta'nın bir topluluğu olup olmadığı sık sık tartışılmıştır. Kesin olan, Wikimedia projeleri topluluklarından ayrı bir topluluğunun olmadığı: birinin dediği gibi, «bir meta-proje - için var ve hakkında diğer Wikimedia wikileri, kendilerine bir içerik projesi olarak değil - kendi küçük ada topluluklarından ziyade topluluklar topluluğu».[1]

Bu ayrıca şu anlama gelmektedir: Meta üzerinde farklı katılımcılar ve sorumlu kişiler (varsa) ile birlikte pek çok tartışma, süreç ve diğer etkinlikler gerçekleşir ve bunların hepsi Meta demektir. Meta, "katılımcılarının" hedeflerini gerçekleştirme alanı ve aracıdır ve bir aktör değildir.

Ancak, kesinlikle konuşursak, Meta'ya özgü bir topluluk var: bu, bazı ya da birçok faaliyette (özellikle "bahçıvanlar" gibi) düzenli olarak aktif olan, yukarıdaki amaca hizmet eden Meta'yı önemseyen ve kaybedilmesi daha muhtemel olan gevşek bir gruptur.[2]

"Metawikian", bazen içerik sayfalarına katkıda bulunanlar veya başkalarının kolaylaştırıcıları olarak Meta'da daha sık aktif olan Meta düzenli toplulukları olan belirli bir "Meta topluluğunun" bir üyesini belirtmek için de kullanılan bir terimdir.

Kökenler

Meta-Wiki her şeyden önce daha az dağınık halde olan İngilizce Vikipedi'den hareket edilerek, gerçek içeriğin dışında (ansiklopedik makaleler) yeni bir wiki olarak 2011 yılı Kasım ayında meta-içeriğin taşınmasıyla kuruldu (Vikipedi web sitesi ve kullanıcıları hakkında içerik). Vikipedi özel MediaWiki yazılımına yönelik güncellemelerden bu yana, Meta tüm Wikimedia dil toplulukları tarafından kullanılan çok dilli tartışma forumu haline gelmiştir. Wikimedia projeleri ve çevirilerin sayısı arttıkça, bu yüzden de Meta kapsamı genişledi. Meta'da şu anda 145.966 madde bulunmaktadır. Burada bulunan sayfaların pek çoğu eskiden Vikipedi'ler için özel olarak yazılmıştır ve şu anda birçok Wikimedia projesinde geçerlidir.

Meta politikaları

Ayrıca bakınız

Notlar

  1. Pathoschild, 29 Eylül 2011'den itibaren itibaren uyarlanmıştır.
  2. Anthere, 29 Mart 2006'dan uyarlanmıştır; ayrıca genel ilkeler için MeatBall: CommunityMember bölümüne bakın.