Jump to content

2015 Stratejisi/Topluluk danışması

From Meta, a Wikimedia project coordination wiki
This page is a translated version of the page Strategy/Wikimedia Foundation/2015/Community consultation and the translation is 95% complete.
Outdated translations are marked like this.
Strateji danışma raporu

Wikimedia Vakfı (WMF), Wikipedia gibi büyük viki bazlı bilgi projelerini destekleyen ve işleten, kâr amacı gütmeyen bir yardım kurumudur. Özgür ve çok dilli eğitim içeriklerini tüm dünyayla paylaşabilmek için, kendini adamış binlerce gönüllü katılımcı ve okurla birlikte çalışarak, sürekli projelerimizi büyütmeye ve küresel erişimlerini genişletmeye çalışıyoruz.

Görüşleriniz bizim için önemli. Wikimedia Vakfı'na yönelik bir strateji üzerinde çalışıyoruz ve geleceğe ilişkin bazı hazırlayıcı düşüncelere ihtiyacımız var. Sizin gibi kişilerden görüş alıyoruz. Sağlayacağınız uzmanlık ve bakış açısı, düşüncelerimizi genişletmeye ve ortak hedeflerimizi, gerçek anlamda temsil eden bir sonuç elde etmemize yardımcı olacak. Katkılarınızı okuyarak, stratejimizi formülleştirecek ve bunu, yorumlarını almak için topluluğumuzla paylaşacağız.

Ayrıntılı bilgi için lütfen Arkaplan veya bu blog gönderisine göz atın.

Nasıl katılabilirsiniz?

Lütfen aşağıdaki planı okuyun ve tartışma sayfasındaki soruları yanıtlayın.

Plan

İnternet ortamı gün geçtikçe değişiyor. Önümüzdeki üç yıl içinde en az iki büyük küresel eğilimin etkilerini daha güçlü bir şekilde görmeyi bekliyoruz:

  • Dünya artık mobilleşiyor. Eğilimler mobil cihazların, dünya genelinde birçok kişi için internete erişimde başlıca (ve çoğu zaman tek!) yöntem olacağını gösteriyor. Sitelerimizin buna tümüyle hazırlıklı olması gerekiyor.
  • Yeni bir milyar internet kullanıcısı çevrimiçi oluyor (Asya, Latin Amerika ve Afrika’dan önemli sayıda kullanıcı dahil). Bu kullanıcıların herhangi bir Wikimedia projesi hakkında çok az fikri olabilir, hiç olmayabilir, veya katılmak için yepyeni motivasyonları bulunabilir.

Sorular

  1. Mobilleşmeye ve yeni gelecek bir milyar kullanıcıya ek olarak, siz ne gibi büyük eğilimler öngörüyorsunuz?
  2. Önemli bulduğunuz gelecek eğilimleri açısından düşünürsek, sağlıklı ve gelişen Wikimedia projeleri sizce neye benzemeli?

Bize ne düşündüğünüzü söyleyin

Aşağıdaki düğmeye tıklayarak Wikimedia Vakfı’nın geleceğinin şekillendirilmesine yardımcı olun. Bu sürece başlarken siz de görüşlerinizi belirtirseniz memnun oluruz.

Bütün yanıtların herkese açık bir şekilde paylaşıldığını ve yanıtlarını paylaştığında bunun halka açık bir bilgi alanına girdiğini, araştırma ve diğer amaçlar için kullanılabileceğini lütfen unutmayın. Lütfen herhangi bir özel bilgi girmeyin.