Dostaňme Wikipedii na Měsíc

From Meta, a Wikimedia project coordination wiki
This page is a translated version of the page Wikipedia to the Moon and the translation is 100% complete.
Hlavní strana Fase 1: scénáře Fase 2: volba Fase 3: Práce Fase 4: provední O projektu Často kladené dotazy
  hotovo hotovo hotovo hotovo    

Skupina vědeckých nadšenců z Berlína v Německu chystá poslat vlastní vesmírné vozítko na Měsíc. Do vesmíru s ním chtějí poslat také Wikipedii. V roce, kdy Wikipedie oslavila 15. narozeniny, je naše komunita editorů vyzvána k tomu, aby připravila ultimátní časovou schránku obsahující nejdůležitější znalosti lidstva.

Dostaňme wikipedii na Měsíc – v kostce

Je to již téměř 40 let od doby, kdy Voyager 2 vynesl do vzdáleného vesmíru zprávu od lidí na takzvané „Zlaté desce“. Byly v ní zahrnuty pozdravy, několik zvuků a obrázků, ale ne shrnutí všech znalostí lidstva.

Skupina vědců Part-Time Scientist je jedním z pěti týmů ucházejících se o Google Lunar XPRIZE. Jejich cílem je dostat v roce 2017 na Měsíc vozítko, bezpečně s ním na povrchu přistát, ujet s ním 500 metrů a poslat na Zemi obrázky. Ve vesmírném vozítku není moc místa pro věci, které by mohlo vzít s sebou. Typicky je tento takzvaný payload využíván pro vědecké experimenty. Měsíční vozítko, které Part-Time Scientists vyvíjejí, má místo pro některé z nich, ale rovněž obsahuje datový disk nabídnutý německou pobočkou nadace Wikimedia - Wikimedia Deutschland, který by měl být využit na Wikipedii.

Proč jednoduše nevzít celý dump Wikipedie a nenahrát jej na disk? Protože dostupná disková kapacita je velmi omezená a nemohla by pojmout některou z velkých jazykových mutací, a to ani bez historie úprav a multimédií. Důležitější je, že Wikipedie je veskrze globální projekt a k dnešnímu dni poskytuje obsah v téměř 300 jazycích. Dokonce i když bude na měsíc vynesena jen malá část Wikipedie, její obsah bude reprezentovat skutečný obraz „souhrnu lidského vědění“. Proto by měla odrážet nejen kvalitu práce komunity kolem Wikipedie, ale i její kulturní rozličnost, její různé úhly pohledu, jejích mnoho hlasů.

Jak to udělat? Jak se rozhodnout? Ve Wikimedia Deutschland si myslíme, že nejlepším způsobem pro rozhodnutí o obsahu Wikipedie je držet se základních principů: Toto je výroční dar pro komunitu Wikipedie po celém světě. Pojďmě diskutovat o globálním hnutí a spolupráci na Wiki. Je to unikátní výzva sama o sobě, nikdy předtím celá komunita Wikipedie nebyla svolána k tomu, aby pracovala na projektu s omezeným prostorem ... a časem. Za účelem splnění kvót nákladového prostoru musíme pracovat do deadline. Našim cílem je mít kompletní diskuse, rozhodnutí a obsahovou přípravu do Mezinárodního dne dobrovolníků v roce 2016.

5. prosince 2016. 39 milionů článků, 300 jazyků, tisíce uživatelů. Jeden disk s cca 20 GB dat.

Tato stránka na Meta-Wiki byla navržena s cílem usnadnit proces do Wikimanie v Esino Lario v červnu 2016. V té době je nutné dospět k rozhodnutí o tom, jak postupovat jako globální komunita a jako naše příslušné jazykové komunity. Jedná se o odvážnou akci! Prosím přečtěte si vše o detailech na stránkách O projektu a FAQ.

Vezměme Wikipedii na Měsíc! Potřebujeme vaše názory a nápady v probíhající diskusi ohledně možných scénářů. Prosíme, zapojte se!

Vizte též