Jump to content

Vikipedi'nin Ay Yolculuğu

From Meta, a Wikimedia project coordination wiki
This page is a translated version of the page Wikipedia to the Moon and the translation is 100% complete.
Anasayfa 1. Aşama: planlar 2. Aşama: oylama 3. Aşama: işleyiş 4. Aşama: sonlandırma Hakkında SSS
  tamamlandı tamamlandı 1 Temmuz'da başlayacak 31 Ekim'de başlayacak    

Almanya'nın Berlin şehrinden bir grup bilim meraklısı kendi özel yapım robotlarını geliştirip Ay'a göndermeyi planlıyor. Ve yanlarında Vikipedi'yi de götürmek istiyorlar. Vikipedi'nin 15'inci yıldönümünde küresel yazar topluluğumuzdan zaman (ve uydu) kapsülü olarak Ay'a gönderilecek bir bilgi kapsülü hazırlaması istendi.

Vikipedi'nin Ay Yolculuğu– Özet

Voyager 2 uzay aracının Altın Plak ile uzaya insanlıktan bir mesaj gönderilmesinden bu yana 40 yıl geçti. Orada selam sözleri, sesler, görüntüler vardı... fakat insanlığın bilgi birikimi yoktu.

Yarı-Zamanlı Bilimadamları, Google Lunar X Yarışması'nda yarışan beş ekipten biri. Amaçları 2017'e kadar Ay'a ulaşmak; robotlarını güvenli bir şekilde ayın yüzeyine indirip 500 metre mesafe kat ederek Dünya'ya görüntü aktarmasını sağlamak. Bir uzay aracında götürülecek şeyler için fazla yer yoktur. Genelde uçuş yükü denen şey, bilimsel deneyler için kullanılır. Yarı-Zamanlı Bilimadamlarının geliştirdikleri Ay robotunda da bunlara yer var fakat Alman Wikimedia Şubesi, Wikimedia Almanya'nın Vikipedi için kullanılmasını önerdiği bir veri diskini de içermektedir.

Neden basitçe Vikipedi verilerini taslaklayıp diske koymuyoruz? Çünkü kullanılabilir disk alanı çok sınırlı ve -sayfa geçmişleri veya medya dosyaları olmasa bile- geniş dil sürümlerinden birisini bile almaya yetmeyecektir. Daha da önemlisi, Vikipedi gerçekten küresel bir proje ve günümüze kadar neredeyse 300 dilde içerik oluşturulmuştur. Ay'a sadece Vikipedi'nin bir bellek kopyası götürülebilse bile, içeriği insanlığın bilgi birikiminin özetine denk olacaktır. Bu yüzden sadece Vikipedi topluluğunun kalitesini değil farklı yönleri ve pek çok sesi ile kültürel çeşitliliğini taşımalıdır.

Nasıl yapılacak? Nasıl karar verilecek? Wikimedia Deutschland|Wikimedia Almanya olarak Vikipedi'nin uzay seyahati sürümü konusunda karar vermek için en iyi yolun onun temel ilkelerine dönmek olduğunu düşünüyoruz: Bu, Dünya'daki tüm Vikipedi topluluklarına bir yaş günü hediyesidir. Bir küresel hareket olarak gelin wiki üzerinde el ele verelim. Bu başlı başına zorlu bir iş çünkü daha önce hiç tüm Vikipedi toplulukları sınırlı yeri ve sınırlı zamanı olan bir proje üzerinde aynı anda çalışıp karar vermeye çağrılmamıştı. Ay robotu uçuş yükü son teslim tarihine uymak için bizim de bir son teslim tarihimiz olmak zorunda. Hedefimiz topluluk tartışmalarını, kararlarını ve içerik hazırlıklarını 2016 Uluslararası Gönüllüler Günü'ne kadar tamamlamak.

5 Aralık 2016. 39 milyon madde, 300 dil, binlerce yazar. Yaklaşık 20 GB'lık veri alanı olan tek bir disk.

Meta-Wiki'deki bu site Haziran 2016'daki Wikimania Esino Lario'ya kadar süreci kolaylaştırmak üzere oluşturuldu. Bu sürede bir küresel topluluk olarak ve kendi dil sürümlerimizde nasıl ilerleyeceğimiz konusunda bir karara varmamız gerek. Bu, gözüpek bir proje! Lütfen tüm detayları Hakkında ve SSS bölümlerinden okuyunuz.

Hadi Vikipedi'yi Ay'a gönderelim! Olası planlar hakkında devam eden tartışmada görüşlerinize ihtiyacımız var. Lütfen katkıda bulunun!

Ayrıca bakınız