Jump to content

Вікіпедію — на Місяць

From Meta, a Wikimedia project coordination wiki
This page is a translated version of the page Wikipedia to the Moon and the translation is 100% complete.
Home Phase 1: scenarios Phase 2: voting Phase 3: working Phase 4: wrap-up About FAQ
  done done done done    

Група науковців-ентузіастів з Берліна, Німеччина, планує доставити на Місяць свій всюдихід, збудований власними силами. І вони хочуть відправити Вікіпедію разом із ним. У рік 15-річного ювілею Вікіпедії наше глобальне співтовариство редакторів запрошують до підготовки кінцевої часової (і просторової) капсули знань.

Вікіпедію — на Місяць, коротко

Вже пройшло майже 40 років, як разом із «Вояджером 2» людство відправило послання далекому космосу на «Золотій платівці». На ній були записані привітання, звуки та зображення… але не сума всіх знань.

Команда «Науковці на півставки» (The Part-Time Scientists) — одна з п'яти команд, що лишилися у змаганні Google Lunar XPRIZE. Їхня мета — дістатися до Місяця до 2017 року, вдало посадити всюдихід на поверхню, досягти того, щоб він проїхав 500 метрів та послав зображення назад на Землю. У космічному кораблі не так багато місця, щоб щось з собою взяти. Зазвичай це так зване корисне навантаження використовується для наукових експериментів. Місячний всюдихід, який будує команда «Науковців на півставки», має місце для дечого такого, але також і для диску з даними, заповнити який німецьке товариство Вікімедіа, Wikimedia Deutschland, запропонувало Вікіпедією.

Чому б просто не скинути Вікіпедію і не записати її на диск? Бо доступний дисковий простір дуже обмежений і не вмістить навіть однієї з великих мовних версій — навіть без історій редагувань та медіафайлів. Суттєво, що Вікіпедія є справжнім глобальним проектом та насьогодні має контент майже 300 мовами. Навіть якщо на Місяць доставити лише моментальний зразок Вікіпедії, зміст такого зразка все одно буде справжнім зрізом суми людських знань. Тому такий зріз має містити не лише кількісну і якісну складові результатів роботи спільноти Вікіпедії, але й її культурну різноманітність, її різні точки зору, її багатоголосся.

Як це зробити? Що вирішити? У Wikimedia Deutschland ми вважаємо, що найкраще вирішити про зріз Вікіпедії, який подорожуватиме космосом, — це звернутися до сили її базових принципів: це подарунок до річниці всім спільнотам Вікіпедії у всьому світі. Давайте обговоримо це як глобальний рух та співпрацюймо в межах вікі. Це унікальний виклик сам по собі, оскільки ніколи раніше всі спільноти Вікіпедії не були закликані одночасно вирішити та працювати над проектом з обмеженим простором… та часом. Для того щоб дотриматися обмежень корисного навантаження місяцехода, ми повинні дотриматись також терміну редагування. Наша мета закінчити обговорення спільнотами, прийняти рішення та підготувати зміст до Міжнародного дня волонтера (5 грудня) 2016:

5 грудня 2016 року. 39 мільйонів статей, 300 мов, тисячі редакторів. Один диск об'ємом приблизно 20 ГБ.

Цей сайт на Мета-вікі був створений для допомоги у процесі до моменту Wikimania Esino Lario у червні 2016. До того часу ми повинні прийти до рішення, як далі діяти як глобальна спільнота та у наших відповідних мовних спільнотах. Це сміливе завдання! Будь ласка, прочитайте все про його деталі у секції About та FAQ.

Давайте відправимо Вікіпедію на Місяць! Нам потрібні Ваші думки та ідеї у дискусії, що триває, щодо можливих робочих сценаріїв. Будь ласка, редагуйте!

Див. також