Komiteti i përkatësive

From Meta, a Wikimedia project coordination wiki
Jump to navigation Jump to search
This page is a translated version of the page Affiliations Committee and the translation is 38% complete.

Outdated translations are marked like this.
Other languages:
Acèh • ‎Bahasa Indonesia • ‎Bahasa Melayu • ‎Deutsch • ‎English • ‎Esperanto • ‎Lëtzebuergesch • ‎Nederlands • ‎Setswana • ‎Tiếng Việt • ‎Türkçe • ‎Zazaki • ‎azərbaycanca • ‎dansk • ‎español • ‎euskara • ‎français • ‎italiano • ‎lietuvių • ‎magyar • ‎occitan • ‎polski • ‎português • ‎português do Brasil • ‎română • ‎shqip • ‎slovenčina • ‎svenska • ‎Ελληνικά • ‎български • ‎къумукъ • ‎македонски • ‎русский • ‎українська • ‎ייִדיש • ‎اردو • ‎العربية • ‎سنڌي • ‎فارسی • ‎مصرى • ‎پښتو • ‎नेपाली • ‎मराठी • ‎मैथिली • ‎हिन्दी • ‎বাংলা • ‎ਪੰਜਾਬੀ • ‎தமிழ் • ‎മലയാളം • ‎ไทย • ‎ქართული • ‎ភាសាខ្មែរ • ‎中文 • ‎日本語 • ‎한국어

What we do Who we are Contact us
Wikimedia Conference 2018 – 164.jpg

The Affiliations Committee advises and makes recommendations regarding the recognition and existence of Wikimedia movement affiliates.

Contact:
AffCom(_AT_)lists.wikimedia.org
Twitter@WikimediaAffCom
Facebook@WikimediaAffComDokumente te Brendshme

Lidhje tjera

Na kontaktoni

Komiteti i përkatësive (më parë i njohur si Komiteti i kapitujve, si dhe AffCom) është komuniteti i komuniteteve të Wikimedia e besuar në këshillimin e Wikimedia Foundation Board of Trustees në aprovimin e lëvizjeve të filialeve të rinj: kapituj kombëtarë ose nënkombëtarë, organizma tematike dhe grupe përdoruesish.

Komiteti i u krijua në 15 Janar 2006 nga një rezolutë e Bordit të të Besuarve, së bashku me disa Komitetet Wikimedia të tjera. Mandati i tij i parë përfshinte koordinimin e zhvillimit të kapitujve Wikimedia — të cilat në atë kohë ishin në një fazë të hershme të organizimit — po ashtu edhe thjeshtëzimi i komunikimit në mes dhe midis kapitujve në Fondacionin Wikimedia.

Në 2012, pas një diskutimi të komunitetit dhe pas një rezolute të Bordit të të Besuarve, qëllimi i Komitetit u zgjerua që të përfshijë organizata tematike dhe grupet e përdoruesve. Në pajtim me rezolutën, Komiteti hartoi statutin e saj i cili u aprovua zyrtarisht nga Bordi në Gusht, duke përfunduar tranzicionin në Komitetin e përkatësive.What we do Who we are Contact us
Procesi i Komitetit i përkatësive (Prezentim ne PDF i vitit 2012).

Komiteti i përkatësive është përgjegjës për bërjen e rekomandimeve tek Bordi i të besuarve për njohjen, aprovimin dhe ekzistencën e përkatësivë në lëvizjen Wikimedia po ashtu për lehtësimin e krijimit të këtyre organizmave. Në fjalë të tjera, Komiteti ndihmon Wikipedianët nga e gjitë bota që të vetë-organizohen në kapituj, organizma tematike ose grupe përdoruesish, dhe të fitojnë njohjen zyrtare nga Fondacioni Wikimedia.

Ne mund tju drejtojmë përmes proçesit themelues të organizatës suaj duke ju nihmuar për pregatitjen e akteve nënligjore, përgjigjien e pyetjeve rreth asaj që Fondacioni nga një përkatësi, dhënia e ndihmës dhe këshillimi në zgjidhjen problemeve të përbashkëta teknike, tipareve dalluese, problemeve administrative dhe të ndërtimit të komunitetit, dhe - nëse është e përshtatshme - duke aprovuar ndihmë financiare të limituar për nisjene aktivitetit tuaj (mbulimin e kostove të regjistrimit, kostot e mbajtjes së projekteve të para, etj.).

Nëse jeni të interesuar të lidheni me përpjekjet e tjera lokale në zonën tuaj, jeni të lirë të na kontaktoni duke përdorur ndonjë nga metodat e listuara si më poshtë, dhe ne do të jemi të lumtur tju lidhim juve me personat e duhur.What we do Who we are Contact us
For further information, see Komiteti i anetareve/Anetaret.

The Affiliates Committee comprises volunteers selected for their enthusiasm and their skills in community organising, cross-cultural communication, reviewing bylaws, and providing governance advice for emerging organisations. There are currently ten voting members with terms of two years each; the terms are arranged so that half of the seats are up for election every year.

Voting members of the Committee are helped by an unspecified number of non-voting advisers, either appointed by the Board of Trustees (known as Board liaisons) or by the Committee itself. Advisers provide the Committee with on-the-ground experience, language skills, and governance advice, and are able to take part in discussions on an internal wiki and a non-public mailing list.

Certain Wikimedia Foundation staff members are also actively present on the Affiliations Committee's non-public mailing list and internal wiki acting as liaisons and providing insight and advice when needed. They are not formal members of the committee, and are present at the request of the Wikimedia Foundation and with permission from voting members of the committee.

All members of the Wikimedia Foundation Board of Trustees have access to the Affiliations Committee's internal wiki.

If you'd like to be a voting member of the Committee, please leave a note on the talk page, and you'll be notified when seats become available. The next selection is scheduled for the end of 2015, with new members joining the Committee in early 2016. New members and advisers may be added mid-term, as well.

Anetaret me te drejte vote
Anetare Gjuhet Vendi (zona kohore) Term end Extra
Maor Malul es-N, en-5, lad-4, pt-4, de-3, he-3, ca-2, guc-2, af-2, it-2 Israel, Asia (UTC+2/UTC+3) December 31, 2019
Emna Mizouni ar-N, en-3, fr-3, es-1 Tunisia, Africa (UTC+1) December 31, 2019 Zevendesi
Derick Ndimnain Alangi en-5, fr-2 Cameroon, Africa (UTC+1) December 31, 2019
Sami Mlouhi ar-N, en-3, fr-3, it-1 Tunisia, Africa (UTC+1) December 31, 2019 Secretary
Biplab Anand ne-N, mai-N, hi-4, en-2, bh-2, awa-2, dty-2, sa-2 Nepal, Asia (UTC+5.45) December 31, 2019
Kirill Lokshin en-N, ru-N, fr-1 United States, North America (UTC-5/UTC-4) December 31, 2020 Kryetari
Camelia Boban ro-N, it-4, en-2, fr-1 Rome, Italy (UTC+1) December 31, 2020
Rosie Stephenson-Goodknight en-N, es-3, fr-2, sr-2 United States, North America (UTC-8/UTC-7) December 31, 2019
Salvador Alcántar Morán es-N, en-3, de-2 Mexico, North America (UTC-6) December 31, 2019
Farah Jack Mustaklem  ar-N, en-N, fr-3, he-2, es-1 Palestine, Asia (UTC+2/UTC+3) December 31, 2019
Olushola Olaniyan en-4, yo-N Lagos, Nigeria (UTC+1) December 31, 2019 Treasurer
Reda Kerbouche ru-N, arq-N, shy-N, ar-4, fr-4, en-3 St Petersburg, Russia (UTC+3) December 31, 2020
Manavpreet Kaur pa-N, en-4, hi-3, fr-2 Punjab, India, Asia (UTC+5:30) December 31, 2020
May Hachem ar-N, en-4, fr-2, es-1, Cairo, Egypt, Africa (UTC+2) December 31, 2020
Keshilltare pa te drejte vote
Able to access the committee's non-public mailing list and internal wiki.
Keshilltare Gjuhet Vendi (zona kohore) Term end Extra
Anasuya Sengupta United States, North America (UTC-8/UTC-7) December 31, 2018
Patricio Lorente Argentina (UTC-3) December 31, 2018
Ting Chen Germany (UTC+2) December 31, 2018
Maria Sefidari es-N, en-4, fr-3, pt-1, it-1 Europe (UTC+1/UTC+2) Board Liaison
Esra'a Al Shafei Board Liaison
Jaime Anstee United States, North America (UTC-8/UTC-7) Staff Liaison
Dumisani Ndubane ts-N, en-4 South Africa (UTC+2) Staff Liaison
Kalliope Tsouroupidou en-N, el-N, pl-3, es-1 Greece (UTC +2) Staff Liaison (Trust & Safety)
Charles Roslof United States, North America (UTC-8/UTC-7) Staff Liaison (Legal)
Stephen LaPorte United States, North America (UTC-8/UTC-7) Staff Liaison (Legal)
Winifred Olliff United States, North America (UTC-8/UTC-7) Staff observer
Delphine Ménard fr-N, en-4, de-3, es-2, it-2 Germany, Europe (UTC+1/UTC+2) Staff observerWhat we do Who we are Contact us
  • Mënyra më e mirë për të kontaktuar Komitetin është për të shkruar një e-mail tek affcom(_AT_)lists.wikimedia.org, ju lutemi vini re se Komiteti nganjëherë mund të jetë i ngadaltë në përgjigjjen e e-maileve, kështu që nëse ju nuk merrni një përgjigje për mesazhin tuaj në një kohë të arsyeshme, thjesht na dërgoni një kujtesë.
  • Ju mund të kontaktoni gjithashtu edhe anëtarët e Komitetit individualisht duke klikuar mbi emrat e tyre në kohështrirjen e mësipërme; ndjehuni të lirë të përdorni faqet tona biseduese dhe adresat e e-mailit për çdo pyetje që lidhen me kapitujt, organizatat tematike ose grupe përdoruesish.

Në mënyrë Sporadike, anëtarët e Komitetit të papunë në #wikimedia-chapters kanali IRC në Freenode; gjithsesi, duke na kontaktuar në listën e postimeve pothuajse gjithmonë do të jetë një zgjidhje më e mirë.

  • Ju mund të organizoni gjithashtu në telefonatë (nëpërmjet Webex ose VoIP) me anëtarët e Komitetit.