Комисија за подружници

From Meta, a Wikimedia project coordination wiki
Jump to: navigation, search
This page is a translated version of the page Affiliations Committee and the translation is 54% complete.

Other languages:
Acèh • ‎العربية • ‎مصرى • ‎azərbaycanca • ‎български • ‎বাংলা • ‎Deutsch • ‎Zazaki • ‎Ελληνικά • ‎English • ‎español • ‎euskara • ‎فارسی • ‎français • ‎हिन्दी • ‎magyar • ‎Bahasa Indonesia • ‎italiano • ‎日本語 • ‎ქართული • ‎한국어 • ‎Lëtzebuergesch • ‎lietuvių • ‎मैथिली • ‎македонски • ‎മലയാളം • ‎मराठी • ‎Bahasa Melayu • ‎नेपाली • ‎Nederlands • ‎occitan • ‎ਪੰਜਾਬੀ • ‎polski • ‎پښتو • ‎português • ‎português do Brasil • ‎română • ‎русский • ‎سنڌي • ‎shqip • ‎svenska • ‎தமிழ் • ‎ไทย • ‎Setswana • ‎Türkçe • ‎українська • ‎اردو • ‎ייִדיש • ‎中文

Што работиме Кои сме Контакт
Wikimedia Conference 2018 – 164.jpg

Комитетот за подружници дава совети и доставува предлози во врска со признавањето и постоењето на подружници на Викимедииното движење.

Контакт:
AffCom@lists.wikimedia.org
Twitter@WikimediaAffCom
Facebook@WikimediaAffCom


 • 2018-03-07 Wikimedia Community User Group Wales is recognized as a user group for a one-year renewable period.
 • 2018-02-13 Wikibase Community User Group is recognized as a user group for a one-year renewable period.
 • 2018-02-13 Wikimedians of North American Indigenous Languages User Group is recognized as a user group for a one-year renewable period.
 • 2018-02-13 Don Wikimedians User Group is recognized as a user group for a one-year renewable period.
 • 2018-02-06 Wikimedians of Romania and Moldova User Group is recognized as a user group for a one-year renewable period.
 • 2018-01-23 Following the December 2017 Call for Candidates, three new members were appointed and two members were reappointed in the Affiliations Committee.
 • 2017-12-08 The Affiliations Committee looks for new candidates for the 2019-20 term.
 • 2017-09-10 Wikimedia Community User Group Malaysia is recognized as a user group for a one-year renewable period.
 • 2017-07-05 Wikimedians of Chicago User Group is recognized as a user group for a one-year renewable period.
 • 2017-07-05 Wikimedians of Cameroon User Group is recognized as a user group for a one-year renewable period.
 • 2017-07-05 Wikimedia Community User Group Cameroon is recognized as a user group for a one-year renewable period.
 • 2017-07-05 Odia Wikimedians User Group is recognized as a user group for a one-year renewable period.

Комисијата за подружници (анг. Affiliations Committee), порано наречен Комисија за ограноци (Chapters Committee) е комисија на Викимедиината заедница задолжен за советување на Одборот на доверители при одобрувањето на нови подружници на движењето: државни и подрачни ограноци, тематски организации и кориснички групи.

Комисијата е создадена на 16 јануари 2006 г. со решение на Одборот на доверители, заедно со уште неколку други одбори. Првобитната надлежност на комисијата беше раководење со и усогласување на развојот на Викимедиините ограноци (тогаш во почетни фази) како и овозможување на општењето помеѓу ограноците и општењето на ограноците со Фондацијата Викимедија.

Во 2012 г., по расправата во заедницата и донесеното решение, беше проширен делокругот на Комисијата за да опфати и тематски организации и кориснички групи. Согласно решението, Комисијата изработи нацрт за повелба која доби официјално одобрение од Одборот во август, со тоа завршувајќи го преодот во Комисијата за подружници.Што работиме Кои сме Контакт
Постапката на Комисијата за подружници (PDF-презентација од 2012 г.)

The Affiliations Committee makes recommendations to the Board of Trustees on the recognition, approval and existence of Wikimedia movement affiliates, and for facilitating the creation of those organisations. In other words, the Committee helps Wikimedians from all around the world self-organise into chapters, thematic organisations and user groups, and to gain official recognition from the Wikimedia Foundation.

Ние можеме да ве проведеме низ постапката за основање на ваша организација - ќе ви помогнеме со правната документација, ќе ве советуваме околу тоа што очекува Фонадацијата од подружниците, ќе ви помогнеме во решавањето на почестите технички, правни, и административни проблеми, во градењето на заедница и (ако треба) ќе ви доделиме извесна финансиска помош за да започнете со свои активности (трошоци за регистрација, први проекти и сл.).

Доколку сте заинтересирани да се вклучите во локалните активности во вашето подрачје, слободно обратете ни се по еден од наведените долунаведените начини, а ние со задоволство ќе ве поврземе со вистинските луѓе.Што работиме Кои сме Контакт
For further information, see Affiliations Committee/Members.

The Affiliates Committee comprises volunteers selected for their enthusiasm and their skills in community organising, cross-cultural communication, reviewing bylaws, and providing governance advice for emerging organisations. There are currently ten voting members with terms of two years each; the terms are arranged so that half of the seats are up for election every year.

Voting members of the Committee are helped by an unspecified number of non-voting advisers, either appointed by the Board of Trustees (known as Board liaisons) or by the Committee itself. Advisers provide the Committee with on-the-ground experience, language skills, and governance advice, and are able to take part in discussions on an internal wiki and a non-public mailing list.

Certain Wikimedia Foundation staff members are also actively present on the Affiliations Committee's non-public mailing list and internal wiki acting as liaisons and providing insight and advice when needed. They are not formal members of the committee, and are present at the request of the Wikimedia Foundation and with permission from voting members of the committee.

All members of the Wikimedia Foundation Board of Trustees have access to the Affiliations Committee's internal wiki.

If you'd like to be a voting member of the Committee, please leave a note on the talk page, and you'll be notified when seats become available. The next selection is scheduled for the end of 2015, with new members joining the Committee in early 2016. New members and advisers may be added mid-term, as well.

Voting members
Member Languages Location (time zone) Term end Role
Carlos Colina es-N, en-5, lad-4, pt-4, de-3, he-3, ca-2, guc-2, af-2, it-2 Israel, Asia (UTC+2/UTC+3) December 31, 2019 Потпретседател
Emna Mizouni ar-N, en-3, fr-3, es-1 Tunisia, Africa (UTC+1) December 31, 2019
Derick Ndimnain Alangi en-5, fr-2 Cameroon, Africa (UTC+1) December 31, 2019
Sami Mlouhi ar-N, en-3, fr-3, it-1 Tunisia, Africa (UTC+1) December 31, 2019
Biplab Anand ne-N, mai-N, hi-4, en-2, bh-2, awa-2, dty-2, sa-2 Nepal, Asia (UTC+5.45) December 31, 2019
Kirill Lokshin en-N, ru-N, fr-1 United States, North America (UTC-5/UTC-4) December 31, 2018 Претседател
Satdeep Gill pa-N, en-4, pnb-4, hi-3, ur-3, fr-2, es-2, fa-1 Patiala, India (+5.5) December 31, 2018 Благајник
Camelia Boban ro-N, it-4, en-2, fr-1 Rome, Italy (UTC+1) December 31, 2018
Rosie Stephenson-Goodknight en-N, es-3, fr-2, sr-2 United States, North America (UTC-8/UTC-7) December 31, 2019 Секретар
Tanweer Morshed bn-N, en-4, de-1 Bangladesh, Asia (UTC+6) December 31, 2019
Salvador Alcántar Morán es-N, en-3, de-2 Mexico, North America (UTC-6) December 31, 2019
Farah Jack Mustaklem  ar-N, en-N, fr-3, he-2, es-1 Palestine, Asia (UTC+2/UTC+3) December 31, 2019
Olushola Olaniyan en-4, yo-N Lagos, Nigeria (UTC+1) December 31, 2019
Non-voting advisers
Able to access the committee's non-public mailing list and internal wiki.
Adviser Languages Location (time zone) Term end Extra
Anasuya Sengupta United States, North America (UTC-8/UTC-7) December 31, 2018
Patricio Lorente Argentina (UTC-3) December 31, 2018
Ting Chen Germany (UTC+2) December 31, 2018
Maria Sefidari es-N, en-4, fr-3, pt-1, it-1 Europe (UTC+1/UTC+2) Board Liaison
Natalia Tymkiv uk-N, en-4, ru-4 Ukraine, Europe (UTC+2/UTC+3) Board Liaison
Jaime Anstee United States, North America (UTC-8/UTC-7) Staff Liaison
Dumisani Ndubane ts-N, en-4 South Africa (UTC+2) Staff Liaison
Charles Roslof United States, North America (UTC-8/UTC-7) Staff Liaison (Legal)
Stephen LaPorte United States, North America (UTC-8/UTC-7) Staff Liaison (Legal)
Edward Galvez United States, North America (UTC-8/UTC-7) Staff observer
Winifred Olliff United States, North America (UTC-8/UTC-7) Staff observer
Delphine Ménard fr-N, en-4, de-3, es-2, it-2 Germany, Europe (UTC+1/UTC+2) Staff observerШто работиме Кои сме Контакт
 • The best way to contact the Committee is to write an e-mail to affcom@lists.wikimedia.org; please note that the Committee might be sometimes slow in responding to e-mails, so if you don't receive a reply to your message in a reasonable time, just send us a reminder.
 • You can also contact the members of the Committee individually by clicking on their usernames in the timeline above; feel free to use our talk pages and e-mails for any questions related to chapters, thematical organisations or user groups.
 • Sporadically, members of the Committee idle on the #wikimedia-affcomconnect IRC channel on Freenode; however, contacting us on the mailing list would almost always be a better choice.