10 důvodů, proč budete chtít naše nové info boxy taky

From Meta, a Wikimedia project coordination wiki
This page is a translated version of the page 10 reasons why you'll want our new infoboxes too and the translation is 100% complete.

Wikipedisté katalánské Wikipedie strávili mnoho času aktualisací infoboxů (oněch tabulek v pravém horním rohu článků) v rámci wikiprojektu vedeného nadšeným wikipedistou (vizte rozhovor zde). Tato iniciativa se již slušně rozjela a věříme, že stojí za to ji rozšířit i do ostatních jazykových verzí. Víme, že i vy budete chtít používat nové infoboxy, až zjistíte, jak fungují. Jistě bychom vám mohli poskytnout různé důvody pro každý článek s infoboxem, ale tento desetibodový seznam bude jistě více než dostatečný.

  1. Jednoduché použití: Pryč jsou ty časy, kdy bylo nutné psát v kódu a vyplňovat tajemné parametry, abyste mohli zadat údaje do infoboxu. Nyní stačí jen vložit infobox na stránku a on se sám vyplní údaji z Wikidat.
  2. Aktualizace pro všechny jazyky najednou: Změna informace na wikidatech se propíše do všech jazykových versí Wikipedie. Ku příkladu zadání úmrtí celebrity, či aktualisace seznamu nositelů určité ceny na Wikidatech ihned změní údaje na všech wikipediích.
  3. Globální data, místní kontext: Pokud je potřeba článku dodat určité místní, specifické informace, lze do infoboxů manualně vkládat pole a přepsat údaje z Wikidat. Všechny informace ze starých infoboxů zůstanouzachovány... a přibude mnoho nových možností.
  4. Stylové: Infoboxy zajišťují, že související články mají obdobnou strukturu a lze je snáze porovnat
  5. Dynamika do mapy: Infoboxu dovedou označit místo tím způsobem, že vás po kliknutí přenese na dynamickou mapu v Open Street Maps.
  6. Matrjošky: Parametry infoboxů lze stohovat: například ve článku o organisaci (firmě, spolku ...) bude pole sídlo, které vyvolá infobox budova s informacemi o této budově. Toto vytváří celou kaskádu dat, která jsou propojena, ale nejsou k vidění na první pohled.
  7. Jednoduchá údržba: Podobné infoboxy jsou združeny do obvyklých typů, což snižuje potřebu je udržovat, neboť kromě sdíleného a harmonisovaného designu je potřeba sledovat méně šablon.
  8. Jde o výsledek spolupráce: Projekt provázelo kolektivní rozhodování od barev čar v tabulce až po parametry každého infoboxu. Zapojilo se mnoho uživatelů bez ohledu na technickou zdatnost.
  9. Informace na první pohled:Příležitostní čtenáři najdou informace snadno v infoboxu a a celý text si přečtou pouze tehdy, pokud se potřebují dozvědět něco více o tématu článku, což zjednodušuje život čtenářům, který hledají jednu konkrétní informaci.
  10. Zcela nový svět: Ještě jsme nevyzkoušeli celý potenciál těchto nových infoboxů. Jde o stále se měnící projekt, podobně jako Wikipedie.

Vizte příklad:w:ca:Charles Robert Darwin.