Charta hnutia/Obsah/Preambula
![]() | This page includes draft content of the Movement Charter. If you have feedback, please provide it on the talk page, or see other ways to give feedback in the consultations (including live meetings and surveys). |
← Späť na prehľad | Do časti „Hodnoty a princípy“ →
Hnutie Wikimedia je zamerané na rozvoj, zachovanie a rozšírenie globálneho prístupu k bezplatným poznatkom. Charta hnutia Wikimédie má definovať hnutie, jeho základné hodnoty a princípy. Ide o formálnu spoločenskú dohodu, ktorá vysvetľuje vzťahy medzi subjektmi v rámci hnutia a ich práva a povinnosti. To platí rovnako pre existujúce subjekty, ako aj pre subjekty, ktoré sa ešte len majú založiť.
Charta existuje so súhlasom komunity ktorú riadia prostredníctvom formálneho ratifikačného procesu. Charta hnutia sa vzťahuje na všetkých členov, entity a technické priestory v rámci hnutia Wikimedia, vrátane, bez obmedzenia, prispievateľov obsahu, projektov, pridružených spoločností a Wikimedia Foundation.
Aby sme dosiahli naše zameranie, hnutie vyvinulo širokú škálu vedomostných archívov („projekty“) vo viacerých jazykoch s rôznym zameraním. Projekty sú z veľkej časti samosprávne, pokiaľ sa jedná o tvorbu a správu obsahu,
ako aj správanie komunity. Súčasťou hnutia sú aj organizované a neformálne skupiny zamerané na špecifické problémy alebo geografické regióny. Úlohou týchto skupín je priamo a nepriamo podporovať projekty.
Tieto projekty a skupiny dopĺňa komplexná infraštruktúra, ktorá plní viacero úloh. Infraštruktúra podporuje technické potreby hnutia. Infraštruktúra poskytuje finančné a iné zdroje na neustály rozvoj a uchovávanie znalostí. Infraštruktúra sa snaží podporovať právne a regulačné prostredie, ktoré umožňuje hnutiu a subjektom v ňom pôsobiť na celom svete. Infraštruktúra tiež podporuje prispievateľov obsahu, čitateľov a všetkých ostatných, ktorí sú súčasťou globálneho hnutia Wikimedia, pričom propaguje a zlepšuje bezpečné a produktívne prostredie, v ktorom je možné zdieľať a konzumovať znalosti, kde to miestny projekt nedokáže dosiahnuť sám. Povaha a rozsah podpory infraštruktúry je obmedzený hodnotami pohybu, zdrojmi a obmedzeniami uloženými mimo hnutia.
Poznámky
- ↑
This wording has been highlighted as a potential concern by the Wikimedia Foundation Legal department, who proposed the following alternative wording: The projects are built with systems of self-governance. This was on two primary grounds:
- Môže priniesť externé organizácie (najmä zákonodarné orgány) do omylu domnievať sa, že neexistuje orgán schopný formálne plniť zákonné povinnosti.
- Pojem „všeobecne“ je navyše dosť vágny a v súčasnosti neexistujú žiadne ďalšie vety, ktoré by dostatočne objasňovali rozsah alebo obmedzenia miestnej projektovej samosprávy.
MCDC sa domnieva, že ide o oprávnené obavy, ale všeobecný význam by mal zostať zachovaný.
PRETO:
Akékoľvek návrhy a konkrétne formulácie, ktoré dokážu zachytiť význam a zároveň uspokojiť obavy právneho oddelenia, budú veľmi ocenené.