Хартія Руху/Зміст/Преамбула

From Meta, a Wikimedia project coordination wiki
This page is a translated version of the page Movement Charter/Content/Preamble and the translation is 100% complete.Рух Вікімедіа (далі — “Рух”) зосереджений на спільному створенні, кураторство та розширенні глобальної доступності вільних знань. Рух складається з редакторів, учасників, проєктів, афільованих осіб/організацій, хабів, технічних просторів, Фонду Вікімедіа та інших теперішніх і майбутніх осіб та організацій.

Хартія руху Вікімедіа (далі — “Хартія”) існує для того, щоб визначити рух Вікімедіа, його фундаментальні цінності та принципи. Це офіційна угода, що роз'яснює відносини між усіма учасниками руху, їхні права та обов'язки. Це однаково стосується як теперішніх організацій, так і тих, що будуть створені у майбутньому.

Хартія була підготовлена членами спільноти з багатьох країн, які представляють різні проєкти Вікімедії. Консенсус спільноти щодо Хартії досягається шляхом формального процесу ратифікації. Вона застосовується в усьому русі. Хартія руху застосовується до всіх учасників, організацій та технічних просторів у межах руху Вікімедіа. Вона також поширюється на простори поза Вікі, офіційно пов'язаних з суб'єктами руху.

У межах руху існує широкий спектр відкритих для редагування інформаційних вебсайтів (“проєктів”) різними мовами з різною спрямованістю. Проєкти значною мірою є самокерованими щодо створення їхнього вмісту, управління правилами та поведінкою спільноти. Деякі аспекти не є предметом самоуправління, а вирішуються різними органами, якщо це явно неможливо зробити на місцевому рівні. Ось список деяких органів: проєкти в цілому, рух, Фонд Вікімедіа та Глобальна рада, але список не обмежується лиш ними. Кожен орган має діяти на рівні, максимально наближеному до учасників, коли це можливо. Рух також включає як формальні, так і неформальні групи, зосереджені на конкретних темах чи географічних регіонах. Роль цих груп полягає у прямій та непрямій підтримці проєктів.

Доповненням до проєктів і груп — це комплексна інфраструктура, що виконує кілька функцій, зокрема, але не виключно:

 • Підтримка технічних потреб руху та читачів його наповнення, що забезпечується
  • Фондом Вікімедіа
  • Зацікавленими афільованими особами чи організаціями
  • Грантоотримувачами та підрядниками, які працюють над конкретними технічними проєктами
  • Волонтерами-розробниками, які працюють над розширеннями MediaWiki, скриптами для локальних проєктів, підтримкою глобальних проєктів
  • Спеціалізоване програмне забезпечення для технічної підтримки (наприклад, Phabricator)
  • Зовнішні провайдери (наприклад, GitHub)
 • Надання фінансових та інших ресурсів для постійного розвитку та збереження знань, зокрема:
  • Збір коштів від Фонду Вікімедіа (WMF, Wikimedia Foundation), Благодійного Фонду Вікімедіа (Wikimedia Endowment), Вікімедіа Ентерпрайз (Wikimedia Enterprise) та афілійованих осіб чи організацій. Сюди також входить пошук, отримання та управління грантами та контрактами від третіх сторін.
  • Підтримка розвитку навичок та розбудови спроможностей, що надається Фондом Вікімедіа, афільованими особами чи організаціями, неформальними групами та волонтерами в рамках проєктів
  • Правила, процедури та настанови, що застосовуються до окремих організацій, якими керують афіліати, їхні співробітники та волонтери (включно з членами Правління, якщо це можливо)
 • Сприяння створенню безпечного та продуктивного середовища, в якому можна ділитися знаннями та споживати їх, у тому числі там, де це неможливо зробити самостійно в рамках локального проєкту:
  • Правила, процедури та настанови, що застосовуються в глобальному масштабі, керовані світовою спільнотою та Фондом Вікімедіа
  • Політики, процедури та настанови, що застосовуються до окремих проєктів, якими керують самі проєкти та волонтери, що займаються ними
  • Процеси, що підтримують безпеку користувачів та учасників за допомогою технічних та людських ресурсів
  • Юридична підтримка окремих користувачів та зв'язок з місцевими організаціями
  • Адвокація законодавчих та регуляторних змін, що забезпечують більший та безпечніший доступ до вільних знань

Інфраструктурна підтримка обмежена зовнішніми обмеженнями щодо руху. Водночас підтримка має відповідати внутрішнім цінностям та ресурсам руху.