Lingua Libre

From Meta, a Wikimedia project coordination wiki
This page is a translated version of the page Lingua Libre and the translation is 69% complete.
Outdated translations are marked like this.
Projekt nahrávania jazyka
Podporovaný Wikimédiou Francúzska

Lingua Libre

2020 Coolest Tool
Award Winner

in the category
Diversity

Informácie
Webstránkalingualibre.org
Začal v2015
Štatistiky
Nahrávky+1 200 000
Jazyky+240
Rečníci+1 500
Kontakt
Wikimedia FranceAdélaïde Calais WMFr, Rémy Gerbet WMFr
CommunityYug, Pamputt

Lingua Libre je projekt vyvinutý Wikimédiou Francúzska , ktorá sa snaží vytvoriť spoločný, viacjazyčný, audiovizuálny korpus s bezplatnou licenciou a cieľom:

  • Rozšíriť znalosti o jazykoch a v jazykoch, v audiovizuálnej podobe na webe, na Wikimedia projektoch a mimo nich;
  • Podporiť vývoj online jazykových komunít - konkrétne slabo obdarených, minoritných, regionálnych, ústnych alebo znakových jazykov - s cieľom pomôcť komunitám s prístupom k online informáciám a zaistiť vitalitu jazykov týchto komuníť.

Prečo?

Nedostatok rozmanitosti a ústnestneho prejavu v projektoch Wikimedia a na webe celkovo, limitujú schopnosť internetových používateľov komunikovať a prispievať online na rôzne webové platformy, kde nemôžu nájsť obsah a komunitu zdieľajúcu ich jazyk. Medzi regionálnymi minoritnými jazykmi, ústnymi alebo znakovými, sú obzvlášť ohrozené tie slabo obdarené, z ktorých mnohým momentálne hrozí zánik a pre ktoré je začlenenie na web veľkou výzvou a príležitosťou. Naozaj, z 7 000 dnes existujúcich jazykov sa odhaduje, že iba 2 500 prežijú do ďalšieho storočia a iba 250 (menej ako 5%) dosiahne digitálny výstup, faktor ktorý je napriek tomu zásadný pre ich vitalitu. Aktuálne iniciatívy lingvistov a aktivistov dokumentovať a zdieľať dáata, zdroje a obsah online v ohrozených jazykoch, neprispievajú priamo k digitálnemu rastu jazykovej komunity internetových používateľov a preto ich vplyv zostáva obmedzený.

Cieľom Lingua Libre je nahradiť tento nedostatok podpory, a to ponúknutím online riešenia pre hromadné nahrávanie, vedúcim ku publikácii spoločného viacjazyčného audiovizuálneho korpusu s voľnou licenciou, ktorý sa snaží dokumentovať a oživiť jazyky vyvolaním vzniku nových jazykových komunít na Lingua Libre a neskôr aj mimo.

Ako?

Lingua Libre je nástroj, ktorý umožňuje nahrávanie veľkého množstva slov za niekoľkých hodín (až do 1 000 slov/hodinu s prehľadným zoznamom slov a skúseným používateľom). Automatizuje to klasickú procedúru nahrávania a pridávania audiovizuálnych súborov do Wikimedia projektov. Hneď po skončení nahrávania platforma automaticky nahrá čisté, dobre zostrihané, dobre pomenované a pre aplikácie vhodné audio súbory, priamo na Wikimedia Commons.

Nadviazané partnerstvá

  • DGLFLF: (Generálna delegácia pre francúzsky jazyk a jazyky Francúzska), súčasť Ministerstva kultúry vo Francúzsku.
  • Lo Congrès: Stály kongres okcitánskeho jazyka.
  • Maison de la Nouvelle-Calédonie à Paris: (Dom Novej Kaledónie v Paríži), ktorý reprezentuje Novú Kaledóniu v metropolitnom Francúzsku.
  • OLCA: Úrad pre jazyk a kultúru Alsaska a Mosely.
  • Plateforme Atlas: asociácia zameraná na propagovanie a uľahčovanie prístupu ku kultúre humanitným vedám a umeniu, v akomkoľvek jazyku (kontakt).

Initiatives involving Lingua Libre

You have a project that uses lingua libre ? Link it below to celebrate it ǃ

Recording ː

Using the corpus of recordings for other projects ː

Komunita

Obrázok vyššie je po kliknutí interaktívny
Interaktívna mapa rečníkov Lingua Libre. (mapové vyhľadávanie).

Ak sa k nám chcete pridať, jednoducho pridajte svoje meno nižšie pomocou * ~~~.

Odkazy na Wikimédiu Francúzska

Aktívny administrátori

Join the discussions

Navštívte diskusnú miestnosť Lingua Libre Discord Server

Pozri tiež