Jump to content

Lingua Libre

From Meta, a Wikimedia project coordination wiki
This page is a translated version of the page Lingua Libre and the translation is 52% complete.
Outdated translations are marked like this.
Bir dil kayıt projesi
Wikimédia France tarafından desteklenmektedir

Lingua Libre

2020 Coolest Tool
Award Winner

in the category
Diversity

Bilgi
Web sitesilingualibre.org
Başlama tarihi2015
İstatistikler
Kayıtlar+1.250.000
Diller+245
Konuşmacılar+2.000
İletişim
Wikimedia FranceAdélaïde Calais WMFr, Rémy Gerbet WMFr
CommunityYug, Pamputt

Lingua Libre, Wikimédia France tarafından geliştirilen ve aşağıdakileri sağlamak için özgür lisans altında işbirlikçi, çok dilli, görsel-işitsel bir yapı oluşturmayı amaçlayan bir projedir:

  • Web'de, Wikimedia projelerinde ve dışında diller ve diller hakkındaki bilgileri görsel-işitsel bir şekilde genişletmek;
  • Toplulukların çevrimiçi bilgilere erişmesine yardımcı olmak ve bu toplulukların dillerinin canlılığını sağlamak için çevrimiçi dil topluluklarının - özellikle yetersiz donanıma sahip, azınlık, bölgesel, sözlü veya işaretli diller - gelişimini desteklemek.

Neden?

Genel olarak internetteki ve tabi Wikimedia projelerindeki çeşitlilik ve sözel ifade eksiklikleri, kendi dillerini paylaşan içerik ve toplulukları bulamayan internet kullanıcılarının çevrimiçi olarak iletişim ve katkıda bulunma yeteneklerini kısıtlıyor. Sözlü veya işaret dili olan bölgesel azınlık dilleri arasında, özellikle zayıf donanıma sahip olanlar tehdit altında, birçoğu yok olma tehlikesi altında ve web'de yer almaları ciddi bir zorluk ve ihtimal. Aslında, bugün 7.000 dil mevcut, gelecek yüzyıla 2.500 tanesinin kalması ve yalnızca 250 tanesinin (%5'ten daha azı!), varlıkları için gerekli bir etken olan dijital tırmanışı yapacakları tahmin ediliyor. Tehlike altındaki dillerde raporlama ve veri, kaynak ve çevrimiçi kaynak paylaşımı yapmak üzere dilbilimciler ve aktivistler tarafından oluşturulan çeşitli girişimler, internet kullanıcılarının doğrudan dijital olarak yükselen dilsel bir topluluğunu geliştirmeye katkı sağlamadıkları gibi, kendi etki alanlarıyla sınırlı kalıyor.

Lingua Libre, toplu kayıt oluşturma için çevrimiçi çözümler üretmeyi ve Lingua Libre üzerinde ve sonrasında farklı yerlerde yeni dil topluluklarının katkıda bulunmalarını teşvik ederek dilleri raporlamak ve canlandırmak üzere, özgür lisanslı işbirliğine dayalı çok dilli görsel-işitsel bir külliyatın yayınlanmasına öncülük etmeyi amaçlıyor.

Nasıl?

Lingua Libre, birkaç saat içerisinde (açık bir kelime listesi ve deneyimli kullanıcıya göre, 1.000 kelime/saate kadar) birçok kelimeyi kaydetme imkanı sağlayan bir araçtır. Görsel-işitsel telaffuz dosyalarının Wikimedia projelerine kaydedilmesi ve eklenmesine dair klasik süreci otomatikleştirir. Kayıt tamamlandığında, ortam otomatik olarak temiz, montajlanmış, iyi adlandırılmış ve uygulama dostu ses dosyalarını doğrudan Wikimedia Commons'a yükler.

Oluşturulan ortaklıklar

  • DGLFLF: (Fransızca ve Fransa dilleri Genel Delegasyonu), Fransa Kültür Bakanlığının bir parçası.
  • Lo Congrès: Oksitancanın daimi kongresi.
  • Maison de la Nouvelle-Calédonie à Paris: (Paris Yeni Kaledonya Sarayı), Fransa metropolünde Yeni Kaledonya'yı temsil ediyor.
  • OLCA: Alsace ve Moselle Dil ve Kültür Bürosu.
  • Plateforme Atlas: Her dilde kültür, insaniyet ve sanata ulaşımı kolaylaştırmayı ve bunları desteklemeyi amaçlayan bir oluşum (iletişim).

Initiatives involving Lingua Libre

You have a project that uses lingua libre ? Link it below to celebrate it ǃ

Recording ː

Using the corpus of recordings for other projects ː

Topluluk

Yukarıdaki görsele tıklandığında etkileşimli hale gelir
Lingua Libre konuşucularının etkileşimli haritası. (harita sorgulama).

Katılmak için, yalnızca aşağıya adınızı * ~~~ ile birlikte ekleyin.

Core team

Core team members (2024) with deep knowledge of the project, they can guide you to resources and know-how best suited for your action.
Volunteer members are involved almost daily on Lingualibre.

Yug
Facilitator / community liaison, events speaker, developer, bot master, SignIt, Github. Administrator on Lingualibre.org.
Poslovitch
Developer, bot master, Github. Administrator on Lingualibre.org.
WikiLucas00
Discord administrator. Bureaucrat on Lingualibre.org.
Ardzun
Indonesian languages project.

Referent staffs

Staff members at Wikimedia France and elsewhere equally do important work.

Adélaïde Calais WMFr
Facilitator / community liaison, events speaker, grants requests.
Michael Barbereau WMFr
Developer, servers manager.
Hugo en résidence
Developer, Google Summer of Code 2024 mentor.

Join the discussions

Lingua Libre Sohbet Odasını ziyaret edin Discord Server

Ayrıca bakınız