Fundraising 2010/Appeal/cs

From Meta, a Wikimedia project coordination wiki

Lidé se na mě koukali divně, když jsem před deseti lety začal mluvit o Wikipedii.

Tak třeba takoví ti s obchodním duchem byli skeptičtí k tomu, že by dobrovolníci z celého světa mohli spojit síly a vytvořit významnější soubor lidského vědění – a to jen proto, aby ho sdíleli s ostatními.

Bez reklam. Bez zisku. Bez vedlejšího záměru.

Po deseti letech od založení užívá Wikipedii každý měsíc více než 380 milionů lidí – téměř třetina světa připojeného k Internetu.

Wikipedie je pátý nejpopulárnější web na světě. Za čtyřmi největšími weby stojí miliardy investovaných dolarů, obří aparáty zaměstnanců a vytrvalý marketing.

Ale Wikipedie není komerční web. Vzniká komunitně, psána kousek po kousku dobrovolníky. Jste součástí této komunity. Dnes Vám píši s prosbou, abyste Wikipedii chránili a udržovali.

Spolu můžeme udržet Wikipedii bezplatnou a bez reklam. Můžeme ji udržet otevřenou – informace z ní můžete používat tak, jak se Vám líbí. Můžeme ji udržet rostoucí, šířící znalosti kdekoli a přijímající spolupráci od kohokoli.

Každý rok se v tuto dobu obracíme na Vás i další napříč komunitou Wikipedie, abyste nám malými dary – dvaceti dolary, třiceti, padesáti nebo třeba i více – pomohli udržet náš společný podnik.

Pokud si ceníte Wikipedie jako zdroje informací a jako zdroje inspirace, doufám, že se rozhodnete pomoci právě teď.

Ať se Vám daří,

Jimmy Wales

zakladatel Wikipedie

P.S. Za Wikipedií je schopnost lidí, jako jsme my, dělat výjimečné věci. Lidé jako my píšou Wikipedii, slovo za slovem. Lidé jako my ji financují, příspěvek za příspěvkem. Je to důkaz naší společné schopnosti změnit svět.