Jump to content

Fundraising 2010/Appeal/pl

From Meta, a Wikimedia project coordination wiki

Dziesięć lat temu, gdy zaczynałem rozmawiać z różnymi ludźmi o Wikipedii, dziwnie na mnie patrzyli.

Powiedzmy to sobie szczerze – część firm ze sceptycyzmem traktowała projekt, w którym ochotnicy z całego świata wspólnie mieliby gromadzić wiedzę ludzkości. I to z samej chęci dzielenia się posiadanymi informacjami.

Bez reklam. Bez zysków. Bez planu działania.

W dziesięć lat po założeniu Wikipedii co miesiąc korzysta z jej zasobów ponad 380 milionów osób, co stanowi prawie jedną trzecią wszystkich użytkowników Internetu na świecie.

Wikipedia jest piątym co do popularności serwisem internetowym na świecie. Cztery stojące wyżej od niej w rankingu zostały zbudowane dzięki inwestycjom rzędu miliardów dolarów – a są utrzymywane również dzięki ogromnym nakładom finansowym. Za tymi serwisami stoją wieloosobowe zastępy pracowników i niezmordowani specjaliści od marketingu.

Jednak Wikipedia w niczym nie przypomina serwisów komercyjnych. Jest tworzona przez społeczność, a każde hasło zostało napisane przez ochotników. Ty też jesteś częścią tej społeczności. A dziś piszę do Ciebie z prośbą o opiekę i wsparcie dla Wikipedii.

Razem jesteśmy w stanie utrzymać ją dostępną bezpłatnie i wolną od reklam. Możemy sprawić, by była nadal otwarta – byś mógł wykorzystywać informacje zawarte w Wikipedii, jak zechcesz. Możemy utrzymać wzrost Wikipedii – szerzyć wszędzie wiedzę i zapraszać do jej współtworzenia każdego.

Co roku o tej porze prosimy wszystkich członków społeczności Wikipedii, by wsparli nasze wspólne przedsięwzięcie skromną darowizną – może to być 20 złotych, 35, 50 lub więcej.

Jeśli cenisz sobie Wikipedię jako źródło informacji – a może i inspiracji – to mam nadzieję, że podejmiesz teraz właściwą decyzję.

Pozdrawiam,

Jimmy Wales

Założyciel Wikipedii

P.S. Wikipedia uosabia zdolność zwyczajnych ludzi, takich jak my, do tworzenia wspaniałych rzeczy. To ludzie tacy jak my piszą Wikipedię, po jednej edycji. To ludzie tacy jak my wspierają jej rozwój, wysyłając po jednej darowiźnie. To dowód naszego wspólnego potencjału do zmieniania świata.